Vědci oživili tvář Anny Boleynové. Navzdory pomluvám byla krásná a slušelo by jí to i dnes

Natálie Borůvková | 27. 1. 2023

Spekulací, jak Anna Boleynová skutečně vypadala, je celá řada. Důvodem je především fakt, že se údajně nedochoval žádný její realistický portrét. Nyní však vědci oživili její tvář. A jak se ukázalo, navzdory častým pomluvám byla krásná!

Navzdory vší kontroverzi byla Anna Boleynová královnou, jež fascinovala lidi po celá staletí. 

Vědci oživili tvář Anny Boleynové

Důvodem debat, jak skutečně vypadala, však nebyla jen absence realistického portrétu. Popisy, které se vzhled královny snažily zachytit, byly psány v době jejího vztahu s králem. 

Právě vztah s králem dával příčinu tomu, že Anna byla často vykreslena na základě "odpovídajícího" politickému účelu. Byli i tací, kteří tento způsob popsali jako jedovatou propagandu. 

Především nepřátelští pozorovatelé pak Annin vzhled účelně zkreslovali, aby dosáhli svého. Záměrná dezinterpretace tak Annu vykreslovala jako osobu nepěkného vzhledu. 

Příčinou byla kontroverze Annina života. Ať už to byl vztah, který měla s králem, nebo zločiny, ze kterých byla obviněna a také popravena.

Asi nejextrémnější popis vytvořil Nicholas Sander, alžbětinský aktivista. Podle jeho popisu byla Anna vysoká žena s černými vlasy, jejíž obličej hanobil nepěkně vyčnívající zub a na pravé ruce měla šest prstů. 

„Pod bradou měla velkou vrásku. Aby jí zakryla, nosila šaty bez výstřihu, a tedy až ke krku. V tom ji následovaly dvorní dámy, které rovněž nosily takové šaty, neboť předtím měly ve zvyku nechávat krk a horní část těla odhalené," popsal Sander.

Sanderův popis Anniny ošklivosti však opomenul důležitý fakt. Anna Boleynová se mužům líbila a za svého života měla velké množství ctitelů. 

Z nepřátelských zdrojů vzešly i poznámky, že Anna měla atributy čarodějnice v podobě velkého mateřského znaménka na krku.

Navzdory pomluvám byla neskutečně krásná a slušelo by jí to i dnes

Moment, kdy vědci oživili její tvář, znamenal konečně konec spekulacím. Většina pozorovatelů na Jindřichově dvoře nebyla Anně nakloněna. Popisy Annina vzhledu byly přirozeně podbarveny jejich nelibostí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Anna Boleynová, jako druhá manželka anglického krále, jež nahradila tolik oblíbenou a lidmi uznávanou Kateřinu Aragonskou, byla pasována do role vetřelce a většinou opovrhována.

Rekonstrukce její tváře je důkazem, že Anna rozhodně nevypadala tak, jak ji zobrazovaly některé dochované portréty. Byla to krásná žena s půvabnou tváří, které by to jistě slušelo i dnes.

Rekonstrukce tváře nejtlustší anglické královny. Morbidní obezita Anně udělala ze života peklo
Magazín

Rekonstrukce tváře nejtlustší anglické královny. Morbidní obezita Anně udělala ze života peklo

Anna Boleynová byla anglickou královnou od roku 1533 do roku 1536. Obviněna za velezradu a další prohřešky byla popravena stětím. Sehrála klíčovou roli v politických a náboženských otřesech, které znamenaly počátek anglické reformace. Přestože byl vztah s Jindřichem VIII. velice kontroverzní, krutý král podlehl Annině kráse a bláznivě se do ní zamiloval.

Zdroje:

www.tudorsociety.com, www.quora.com, www.britannica.com

Tagy Anna Boleynová Jindřich VIII. Tudor Kateřina Aragonská portrét vzhled vztah