Půvabná Anna

Neexistující portrét však není jediným důvodem, proč s jistotou nevíme, jak tato žena skutečně vypadala. Spekuluje se, že řada dobových popisů byla ovlivněna Anniným vztahem s králem a byla zkreslená. 

Anna Boleynová byla druhou manželkou krále Jindřicha VIII. Zamiloval se do ní v době, kdy byl ženatý s Kateřinou Aragonskou. V roce 1527 se nechal slyšet, že manželství s Kateřinou je neplatné. 

Anna ho údajně okouzlila nejen svou elegancí, ale především svůdností. A to i přesto, že podle tehdejších měřítek krásy byl její vzhled naprosto konvenční. Zjevně měla něco, co jinde nenašel. 

Možná to byly její půvab a ženskost, co přimělo mocného panovníka se do ní bezhlavě zamilovat. 

Jak ale Anna tedy vypadala? Vědci nyní zrekonstruovali její tvář a zjistili, že byla temnou a uhrančivou kráskou. 

Uhrančivá krása

Anna Boleynová měla oválný obličej, bledou pleť a černé vlasy. Pod bradou měla velkou vrásku.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Právě nepěkná vráska měla být důvodem, proč Anna s oblibou nosila šaty zakrývající krk. 

To, co však Anna volila jako nutnost, inspirovalo ostatní dvorní dámy. Záhy vyměnily šaty s odhaleným krkem za stejné šaty, jaké nosila Anna Boleynová. 

Anna byla rozhodně žena temné a uhrančivé krásy. Měla víc než jen fyzický vzhled. Byla dokonale výmluvná a elegantní. 

Přesto ji kronikáři té doby popisovali jako ženu přiměřeně pohlednou, upovídanou, s průměrným tělem, dlouhým krkem a širokými ústy. 

To však pro krále nic neznamenalo. Ženu, do které se horlivě zamiloval, si nakonec také rozhodl vzít. Z Anny se stala královna, která i přes průměrný vzhled byla inspirací své doby. 

Anna byla manželskou Jindřicha VIII. pouhé tři roky, od roku 1533 do roku 1536. Poté byla obviněna z velezrady a popravena. 

Byl to právě Jindřich VIII., kdo po její popravě v roce 1536 zničil všechny existující obrazy. Jedinou skutečnou dobovou podobiznou královny byla údajně její korunovační medaile z roku 1534.

Anna si zachovala svou eleganci a smysl pro módu až do své smrti. Na den své popravy oblékla erminový plášť. Navlékla si ho přes volné šaty ušité z tmavě šedého damašku, které byly zdobené kožešinou. K tomu měla karmínovou spodničku.

Zdroje: www.express.co.uk, www.goodreads.com, en.wikipedia.org