Karel IV. svou první manželku miloval a byl její předčasnou smrtí zdrcen. Přišla totiž zrovna v době, kdy král plánoval věnovat více času rodině. Jenže toto přání se mu už nesplnilo.

Na legendu o našem nejslavnějším králi se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Karel ale nemohl čekat a nemohl ani dlouho truchlit, protože na trůn římského krále si brousili zuby i němečtí Wittelsbachové. Karel se musel oženit. Přestože si vybral anglickou princeznu Isabelu, nakonec ze sňatku sešlo, protože Karel bitvu o římský trůn prohrával. Proto vsadil na diplomacii a rozhodl se pro velmi rázný krok – oženit se s dcerou jednoho z kurfiřtů, Annou, jejíž otec měl právo volit římského krále. Karel dostal svolení a stal se mužem Anny Falcké, dcery Rudolfa Falckého. A to mu dopomohlo k trůnu. Z Anny se tak stalo jakési závaží vyrovnávající politické napětí v Evropě. Annin otec se přiklonil na stranu svého čerstvého zetě, který naštěstí rozhněvané odpůrce také získal. Kromě toho, že byl znovu korunován římskoněmeckým králem, připojil k zemím Koruny české i Horní Falc.

25. července 1349 byl v Cáchách korunován a po něm i jeho manželka Anna, která se tak 1. listopadu 1349 stala českou královnou ve Svatovítské katedrále. Už v té době byla v sedmém měsíci, což bylo nesmírně vážné. Český trůn totiž neměl ještě žádného dědice.

Manželství Karla a Anny Falcké

Manželství bylo poklidné a harmonické a měli spolu syna Václava, Karlova vytouženého dědice. Jenže bohužel tato idylka netrvala dlouho, protože chlapeček v necelých dvou letech zemřel a Anna zanedlouho po něm. Dožila se pouhých 23 let. Podle jedné verze spadla z koně a zlámala si vaz. Nebo se utrápila ze synovy smrti.

Ač bylo manželství harmonické, nebylo šťastné. Určitě v tom sehrálo svou roli i to, že bylo pouhým kalkulem a politickým tahem.

S touto verzí pak souzní i fakt, že Anna Falcká údajně použila na Karla tak zvaný nápoj lásky. Po požití nápoje Karel IV. na podzim roku 1350 onemocněl. Na lůžko byl upoután několik měsíců a podle dobových informací měl nemoc způsobit nepoměr funkcí vnitřních šťáv těla.

Jenže podle poddaných a očitých a svědků na vině byla Anna a její nápoj lásky. Údajně zvolila špatný poměr ingrediencí, takže místo lásky svého chotě málem zabila. Ten se však naštěstí zotavil, ale brzy nato ztratil jak malého synka, tak i druhou ženu.

Anna chtěla nápojem u svého manžela probudit zájem. Jenže Karel to málem nepřežil a téměř utekl hrobníkovi z lopaty. Požití tohoto lektvaru pro něj mělo tragické následky a Annu dokonce nařkli z travičství. Ať už je to pravda nebo ne, podle análů Karla během života s Annou trápily vleklé žaludeční potíže. I když se blízcí obávali o jeho život, nakonec přežil. Na rozdíl od svého syna a manželky.

Ani po smrti své druhé manželky Karel nelenil. Ženu, kterou původně vybral pro svého synka, Annu Svídnickou, si nakonec vzal on sám.

Zdroje:

www.lifee.cz, www.encyclopedia.com, www.reflex.cz