Dívenku na fotografii jste jako mladou herečku jistojistě neznali, protože poměrně dlouhou dobu hrála jen na Slovensku, odkud pochází. Tam ale patřila k herečkám, které si nezískaly publikum jen velkým talentem, ale i svou osobností.

Znáte ji z filmu Musíme si pomáhat.

Režim jí nedovolil studovat

Tato herečka se narodila 30. června 1960 v Žilině, ale později nehrála jen ve své rodné vlasti. Její jméno je spojeno s rolemi, kterými ovlivnila nejenom domácí, ale i zahraniční kinematografii. Přitom to neměla vůbec jednoduché, a to už od začátku.

V době studií ochotničila v divadelním kroužku, takže o herectví uvažovala. Přestože studium na VŠMU nevyšlo z politických důvodů, nevzdala to. Nakonec vystudovala Pedagogickou fakultu…

Naopak, získala cenné zkušenosti v Divadle Jonáša Záborského v Prešově, kde rozvinula svůj talent v mnoha rolích. V 80. letech pak působila v Divadle Jana Palárika, poté odešla do Bratislavy.

A právě tam se jí otevřely i Čechy. Objevil ji tam totiž režisér Jan Hřebejk.

Ze Slovenska do Čech

Po svém angažmá ve slovenských divadlech se přesunula do Prahy. Právě Jan Hřebejk, tedy slavný český režisér ji totiž obsadil do filmu Musíme si pomáhat.

A tento snímek přinesl této uznání i v České republice. V roce 2000 za něj dokonce získala Českého lva.

S rostoucí slávou přišly další nabídky a nové filmové role v Čechách. S každým novým projektem, jako byla nominace na Českého lva za film Kruté radosti, si upevňovala své místo i u českého publika.

Ačkoliv druhou cenu nezískala, stala se nedílnou součástí česko-slovenské herecké scény.

Na televizní obrazovce se objevila v řadě seriálů, které z ní učinily známou tvář. Ať už šlo o seriál Místo v životě, kde si zahrála po boku Ondřeje Vetchého, či Letiště, její přítomnost vždy byla zárukou herecké kvality.

Touto herečkou je samozřejmě Anna Šišková.

Osobní život, nešťastné lásky a důležité milníky

Velmi důležitým momentem v Anině životě bylo její angažmá v trnavském Divadle pro děti a mládež. Tam se seznámila se spolupracovníkem Lasici a Satinského, skladatelem a textařem Jaroslavem Filipem, velmi charismatickým mužem.

Byla z toho láska jako trám, ale Filip byl ženatý. Přestože sliboval, že se rozvede, nakonec dítě nechtěl. Anna na něj tak zůstala sama a ve své době čelila velkým pomluvám a nevoli okolí.

Anna Šišková je matkou dvou dcer – Doroty a Terezy, které se pod jejím vedením staly silnými a nezávislými ženami. V rozhovorech se jí často ptají, proč jsou její dcery ambicióznější než ona sama.

Druhou dceru Terezu má s režisérem Jurajem Nvotou, který nakonec adoptoval i Dorotu. Holky tak vyrostly jako sestry a mají k sobě velmi blízko. Jenže ani druhé manželství Anně nevydrželo, protože se zamilovala do mladšího kolegy Juraje Kemky. „Nikoho jiného jsem však cíleně nehledala, prostě jsem se zamilovala – zkrátka jsem se v manželství už necítila šťastná.“ I zde se ale vztah rozpadl. Anna se opět potýkala s pomluvami, protože tentokrát to byla ona, kdo rozbil druhé manželství kvůli mladšímu.

Pak se Anna se vdala za režiséra Jiřího Chlumského, aby se manželství opět po roce a půl rozpadlo. I tento muž ji po čase vyměnil za mladší.

Anna prošla osobními zkouškami a nesčetnými výzvami, které ji posílily a stvrdily její pověst nejen jako talentované herečky, ale i odhodlané ženy. Všechny tři k sobě mají velmi blízko, i když žijí každá na jiném konci světa.

Ať už je Anna Šišková na jevišti nebo na filmovém plátně, její charisma a vášeň pro umění je až nakažlivá. Věříme, že jí to ještě dlouho zůstane. Herečce je nyní 63 let.

Poznali jste ji jako mladou slečnu?

A nyní ještě jeden velmi příjemný rozhovor s ní:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.denik.cz, www.cas.sk, celebwiki.blesk.cz/anna-siskova