Vědci objevili pod měsíčním povrchem kovovou strukturu větší než Dánsko. Anomálii neumí vysvětlit

Jarouš M Komořanský | 15. 4. 2023

Vědci zpochybňují tvrzení o kovové struktuře na Měsíci, kterou objevil izraelský lunární modul. Tato myšlenka se objevila v roce 2019 a mezi vědci a vesmírnými nadšenci vyvolala nový zájem a skepsi. Anomálii si neuměli vysvětlit.

www.thesun.co.uk, www.nasa.gov, www.huffpost.com, www.theguardian.com

Pozadí a souvislosti

Dne 11. dubna 2019 vypustila izraelská nezisková organizace SpaceIL na raketě Falcon 9 z mysu Canaveral na Floridě robotický lunární modul Beresheet. Cílem mise bylo přistát na Mare Serenitatis, tmavé planině v severovýchodní části přiblížené strany Měsíce, a provést měření měsíčního magnetického pole pomocí magnetometru, který poskytl Weizmannův vědecký institut v Izraeli.

Přistání se však nezdařilo, protože softwarová závada způsobila předčasné vypnutí hlavního motoru a sonda se ve vysoké rychlosti zřítila na měsíční povrch. I přes tento neúspěch mise poskytla cenné údaje a poučení pro budoucí výzkum Měsíce.

Zatímco původní tvrzení bylo založeno na jediné anomálii zjištěné magnetometrem, následné analýzy a simulace nezávislých výzkumníků existenci souvislého a umělého objektu pod povrchem nepotvrdily. Čas od času se ale nějaká teorie objeví, jak ukazuje toto video:

Zdroj: Youtube

Tajemný objekt pod kůrou

Jedním z nečekaných zjištění, které tým Beresheet oznámil, byla zvláštní magnetická anomálie, která zřejmě naznačovala přítomnost velkého a hustého kovového objektu pohřbeného pod kůrou. Podle výzkumníků se tato anomálie nepodobala žádné jiné, která byla dříve zjištěna na Měsíci nebo na Zemi, a nebylo možné ji vysvětlit přírodními procesy, jako jsou dopady meteoritů nebo lávové proudy.

Hypotéza o pohřbené kovové struktuře okamžitě vyvolala spekulace a vzrušení mezi některými lidmi, kteří tvrdili, že by Měsíc mohl ukrývat důkazy o mimozemské technologii nebo dávných civilizacích. Jiní zůstávali skeptičtí a upozorňovali, že údaje jsou předběžné, neúplné a podléhají různým nejistotám a artefaktům.

Následná zkoumání a kritika

V měsících a letech následujících po misi Beresheet se nezávislí vědci a výzkumníci pokoušeli ověřit nebo vyvrátit tvrzení o existenci kovové struktury na Měsíci, rozlohou větší než Dánsko, pomocí různých metod a zdrojů dat. Zatímco některé analýzy podpořily původní interpretaci, jiné ji zpochybnily nebo navrhly alternativní vysvětlení.

Například ve studii publikované v časopise Earth, Planets and Space v červnu 2020 analyzoval tým japonských vědců údaje o magnetickém poli získané sondou Lunar Prospector, která obíhala Měsíc v letech 1998-1999. Tým zjistil, že magnetická anomálie odpovídá spíše lokálnímu zbytkovému zmagnetování kůry než diskrétnímu kovovému tělesu. K podobným závěrům dospěl i komentář profesora stavebního a environmentálního inženýrství a vědy o Zemi Cliva Neala zveřejněný v časopise Nature Astronomy v září 2020. Výsledky zněly, že tým Beresheet neposkytl dostatek informací o svých metodách zpracování a analýzy, aby je bylo možné nezávisle zopakovat a ověřit.

Kámen dovezený misí Apollo z Měsíce šokoval vědce. Analýza odhalila, že pochází ze Země
Magazín

Kámen dovezený misí Apollo z Měsíce šokoval vědce. Analýza odhalila, že pochází ze Země

Anomálie je nepravděpodobná

Nedávno, v únoru 2021, provedl tým amerických vědců numerické simulace, aby ověřil hypotézu o pohřbené kovové struktuře na Měsíci. Tým použil trojrozměrný model měsíční kůry a pláště a simuloval vliv různých tvarů, velikostí a hloubek kovových těles na magnetické pole na povrchu. Tým zjistil, že žádný ze simulovaných modelů nedokázal reprodukovat pozorovanou magnetickou anomálii se stejnou amplitudou a prostorovým rozložením, jaké uvádí Beresheet.

Vědci dospěli k závěru, že hypotéza o kovové struktuře je nepravděpodobná a anomálie je s největší pravděpodobností způsobená zbytkovou magnetizací kůry.

NASA zpozorovala zvláštní chování Měsíce. Po roce 2030 odchylky způsobí katastrofální záplavy
Magazín

NASA zpozorovala zvláštní chování Měsíce. Po roce 2030 odchylky způsobí katastrofální záplavy

Důsledky a kontroverze

Debata o existenci kovové struktury na Měsíci vyvolává různé vědecké a filozofické otázky, stejně jako některé kontroverze a konspirační teorie. Tvrzení o kovové struktuře na Měsíci je navíc některými kritizováno jako součást širšího trendu senzačních a neověřených zpráv v médiích, která upřednostňují kliknutí a názory před přesností a objektivitou. Britský bulvární deník The Sun, který o anomálii Beresheet jako první informoval jako o důkazu "měsíčního kovu" a "podzemních mimozemšťanů", v minulosti publikoval pochybné nebo zavádějící články o vědě a technice a byl obviněný z šíření dezinformací a konspiračních teorií.

Tagy analýza Dánsko Florida Izrael magnetické pole Mare Serenitatis Měsíc mys Canaveral The Sun Země