Jsou dvě. Jedna leží pod africkým kontinentem a druhá na opačné straně planety, pod Tichým oceánem asi 600 až 2500 kilometrů pod zemskou kůrou. Na délku mají tisíce kilometrů a představují kolem 8 % objemu pláště.

Objevené byly již v 80. letech minulého století. Pro odborníky jsou však stále záhadou. „Nemůžeme se na ně podívat ani dotknout,” říká geolog Qian Yuan z Arizonské státní univerzity. „Leží v tak nehostinných podmínkách, že k nim nemůžeme vyslat ani roboty.”

Nebezpečné kapky

Tzv. Velké provincie s nízkou smykovou rychlostí se projevují jako zóny, v nichž seismické vlny pocházející ze zemětřesení nebo vulkanických erupcí, zpomalují. Vědci proto předpokládají, že jsou tvořeny extrémně horkým materiálem bohatým na železo. 

Zdroj: Youtube

„Když jsme porovnali seismické topografické modely z posledních dvaceti let, všimli jsme si, že aktivita pláště začíná i končí na hranicích těchto koulí,” vysvětluje Qian Yuan. „S největší pravděpodobností jsou to právě ony, jež ovlivňují sopečnou činnost.”

Zároveň se ukázalo, že kapky nejsou stabilní, ale pohybují se. Narážejí tak do tektonických desek, které rozbíjejí a pohlcují. Díky tomu tak vzhůru stoupají řeky žhavých hornin, což odborníky znepokojuje. „Magma se tak dostává k povrchu, čímž může způsobit masivní erupce, tektonické otřesy nebo rozpady kontinentů,” varuje geolog.

Diamanty jako důkaz

Proces tvorby magmatických řek probíhá již několik milionů let. Důkazem toho jsou prý ložiska diamantů, vyskytující se přímo nad africkým blokem. Vynesené na povrch měly být právě jedním z komínů.

Nyní se tým Qiana Yuana snaží zjistit původ kapek. Jednou z teorií je, že se jedná o zbytky protoplanety jménem Theia, jež do Země narazila před 4,533 miliardami lety a splynula s ní. Proto jsou tvořené těžším materiálem.

Zdroje: www.iflscience.com,www.livescience.com, www.en.wikipedia.org