Jedná se o jeskyně nacházející se pod druhou nejvyšší aktivní sopkou v Antarktidě a nejjižněji položeným aktivním vulkánem na Zemi Mount Erebus. Hora se tyčí do výšky 3 684 metrů nad mořem a nachází se na Rossově ostrově. Její stáří je obdivuhodných 1,3 milionu let. Mohla by tak poskytnou informace o tajném světě zvířat a rostlin pod ledovým kontinentem.

Prostory byly vytvořené horkou párou. Jsou izolované, proto v nich panuje konstantní teplota, jež může dosáhnout až 25 stupňů Celsia. Byly objevené a přezkoumané během expedice vedené Australskou národní univerzitou.

Jeskyně Erebus

Forenzní analýzy vzorků půdy odhalily stopy DNA z řas, mechů a malých zvířat. Řada z nich patřila mezi endemity. Tedy organismy, které vznikly a rozšířily se jen na určitém území, a nikde jinde na světě se nevyskytují.

„Antarktidu jsme dlouho považovali za pustinu,” říká vedoucí výzkumnice Ceridwen Fraser. „Ale i v tomto extrémním prostředí se životu očividně skvěle daří. Objevuje se na vrcholcích hor, ve spodních vrstvách mořského ledu, v suchých „pouštích“ - proč by nemohl bujet také v těchto teplých jeskyních mezi ledem a skálou?”

Odborníci proto předpokládají, že DNA, nalezené pod horou Erebus, může představovat jen zlomek biodiverzity. Mrazivý kontinent je totiž domovem více než 100 sopek. Každá z nich pravděpodobně vytváří vlastní síť tunelů. I přesto, že většina z nich bude pro člověka nedostupná, mohou se zmapovat pomocí radarových technik.

Tajemná Antarktida

„Dalším krokem bude hledání živých organismů. V případě, že by existovaly, otevírá to dveře do nového světa,” říká profesorka Laurie Connell. „Zároveň nám to pomůže pochopit vývoj ledového prostředí v čase.”

Zdroj: Youtube

Antarktida totiž nebyla vždy pokrytá ledem. Bez zamrznutí existovala asi 100 milionů let. Poté, asi před 34 miliony lety, došlo mezi epochami eocénu a oligocénu k dramatickému posunu klimatu. Nový glaciál vytvořil na obou pólech krajinu, která přetrvává dodnes.

Zdroje: www.museum.wales, www.express.co.uk, www.mysteriesrunsolved.com