Na ostrově

Ukrajinští výzkumníci mají svou vědeckou stanici v Antarktidě na ostrově Galindez. Založili ji Britové v roce 1947 na dnes pro Spojené království historickém místě a významné národní památce Wordie House. Pojmenovali ji Faraday (Station F). V roce 1996 ji za symbolickou jednu libru prodali Ukrajině. Ta ji přejmenovala na stanici Academician Vernadsky na počest významného sovětského mineraloga a geologa s rusko-ukrajinskými kořeny Vladimira Iljiče Vernadského (1863-1945), který byl prvním prezidentem Národní akademie věd Ukrajiny.

Stanici provozuje Národní antarktické centrum Ukrajiny a v rámci svého programu tam provádí výzkumy v oblasti meteorologie, fyziky horních vrstev atmosféry, geomagnetismu, ozonu, seismologie, glaciologie, ekologie, biologie a fyziologie.

Výprava za jeskyní

„Vědci z prvních ukrajinských expedic našli na ostrově Galindez, kde se nachází naše stanice, ledovou jeskyni. Vchod do ní byl z břehu ostrova naproti stanici pod vrcholem ledovce. Před několika lety se však ledovec posunul do oceánu a vchod zablokoval,“ vysvětluje Igor Dykij, vedoucí 24. ukrajinské expedice (2019), která se vydala dlouho ztracenou jeskyni znova najít. Během let o ní totiž výzkumníci ztratili zájem a upadla v zapomnění.

Najít vchod nebylo snadné, jak říká Dykij „… proběhlo několik neúspěšných pokusů o její nalezení ze strany Penolského průlivu. Ale měli jsme štěstí, že jsme našli vchod ze strany Wordie House, bývalé britské základny,“ uvedl v prohlášení.

Království pod zemí

První, co ukrajinské výzkumníky ohromilo, byla velikost a krása tohoto podzemního světa s působivými ledovými zákoutími s krápníky. Celková délka malebných ledových chodeb je asi dvě stě metrů. Jeskyně je třikrát větší, než se předpokládalo. Jsou v ní dvě zamrzlá jezera a řeka. Má tři patra a ve spodním, za jedním z jezer, vede chodba do komory vysoké dvanáct metrů. Široká je metrů osm a dlouhá třicet. I zde si sochař „mráz“ dal záležet a v ledu vytesal nádherné obrazy. Prostě galerie děl z ledu.

Následující video ukazuje prostory jeskyně a přibližuje historii ostrova:

Zdroj: Youtube

Překvapivým nálezem je ptačí pero, které badatelé objevili zamrzlé v ledu. Nepatří žádnému ze zdejších ptačích obyvatel, neví se, jak je staré. Vědci zde odebrali vzorky vody a ledu pro analýzu virů a bakterií, která má být provedená v ukrajinských laboratořích, kde se zkoumání podrobí i ptačí pírko.

Výsledky zatím ukrajinští odborníci nezveřejnili. Nález jeskyně je ale i tak další pohlednicí ze světa skrytého pod ledem a poznatkem o naší Zemi.

Zdroje: curiosmos.com, uac.gov.ua, cubasi.cu, en.wikipedia.org