Výzkumníci Antarktidy

Vědci se zabývají atmosférickými procesy a vodními ekosystémy na Antarktidě již dlouhá léta. Nyní tam společně pracují novozélandští výzkumníci z mnoha univerzit, například Wellingtonu, Aucklandu či Otagu. Projektu se účastní Národní institut pro vodu a atmosféru (NIWA) a Geologické a jaderné vědy (GNS). Když zkoumali ústí řeky v souvislosti s globálním oteplováním a jeho vlivem na tání ledovců, vyvrtali do ledu Rossova šelfu otvor až k řece a spustili tam kameru. Pět set metrů pod ledem spatřili něco, co jim vyrazilo dech. Kamera zachytila obrovskou jeskyni. Na dně se něco hemžilo...

Neuvěřitelný objev

C. Stevens z institutu Niwa řekl: „Chvíli jsme si mysleli, že s kamerou není něco v pořádku, ale když jsme ji zaostřili, všimli jsme si hemžících se shluků drobných živočichů o velikosti asi pět milimetrů.“ Dále uvedl, že zkoumali i jiné oblasti šelfu, ale nic podobného nenašli. „Skákali jsme radostí, protože to, že všichni ti živočichové plavali kolem naší kamery znamená, že tam zjevně existuje důležitý ekosystém," dodal ještě. Drobní tvorové podobní krevetám, kteří žijí ve skrytém vodním světě pod ledem, jsou členovci. Odhaduje se, že na světě jich žije přes milion druhů. Nejmenší jsou roztoči, největší mořští korýši. Jsou důležití ve všech ekosystémech, od mořských a sladkovodních přes suchozemské až po vzdušné. Mnohé druhy jsou velmi přizpůsobivé a nenáročné.

Vodní svět pod ledem

Ústí řeky, který odborníci z Nového Zélandu zkoumali, objevil v rámci svého projektu H. Horgan z novozélandské univerzity Te Herenga Waka Victoria University of Wellington, když studoval satelitní snímky Antarktidy. Vědci ví, že se pod ledem skrývají jezera i řeky, ale zatím nebyly zkoumány. Nově objevený svět plný života je nejen velmi zajímavý, ale i význačný. Novozélandští výzkumníci tak významně přispěli k poznávání ledového kontinentu i mimo svůj obor.

Zdroje: www.express.co.uk, www.mirror.co.uk