Revoluční objev: Vědci nalezli v Antarktidě miliony podivných ryb s bílou krví

Foto: Profimedia

Ne každý den se vědcům podaří objevit něco nového, úžasného. Jeden z takových fascinujících nálezů oznámili letos v lednu vědci v časopise Current Biology. Jde o dosud největší známou rybí líheň na světě. A co víc, patří neobvyklé a vzácné rybce, která žije pod ledem v Antarktidě.

Jonášova lední ryba

Když loni tým výzkumníků z německého Institutu Alfreda Wegenera z Bremerhavenu pod vedením A. Pursera zkoumali Filchnerův ledový šelf ve Weddellově moři u východního pobřeží Antarktického poloostrova, objevili obrovská hnízdiště vzácné ryby Neopagetopsis ionah z čeledi Channichthyidae. Je to velmi zvláštní a neobvyklá ryba. Nemá šupiny, má průhledné kosti, lebku i krev. Je to jediný obratlovec, který nemá červené krvinky. V krvi má průhlednou bílkovinu, která v ní brání tvorbě ledových krystalků. Ryba měří kolem 50 cm a žije v hloubkách od 20 do 900 metrů. Poprvé ji popsal švédský ichtyolog O. Nybelin v roce 1947. Objevil ji v břiše velryby, říká se jí proto Jonášova lední ryba (en.wikipedia.org.

pravěké stromy

V Číně objevili hlubokou jámu. Na dně se skrývá les a mohou tu žít neznámé druhy

Průzkum mořského dna

Němečtí výzkumníci zkoumali antarktické mořské dno systémem OFOBS (Ocean Floor Observation and Bathymetry System). „V podstatě se jedná o velké tažené zařízení o hmotnosti jedné tuny, které vlečeme za ledoborcem RV Polarstern rychlostí jeden až čtyři kilometry za hodinu,“ vysvětlil Purser. „Vlečeme ho ve výšce asi 1,5 až 2,5 metru nad mořským dnem a zaznamenáváme videozáznamy a akustické údaje o batymetrii“ (měření hloubky moře). Expedice byla zaměřena na mořské proudy a výzkumníky tato oblast zajímala především proto, že je tam voda o dva stupně teplejší, než je běžně v arktických vodách. To co však mimo svůj průzkum objevili, pro ně bylo „… naprostým překvapením. Netušili jsme, že bychom mohli očekávat nějaký ekosystém rybích hnízd,“ uvedl Purser.

Zdroj: Youtube

Milionové naleziště

Kamery snímaly bahnité mořské dno jižní části Weddellova moře a pak najednou zaznamenaly kruh z kamenů. „Celé čtyři hodiny jsme viděli jen jedno hnízdo za druhým a za tu dobu jsme prošli snad šest kilometrů mořského dna,“ řekl Purser. Podle popisu vědců byla hnízda rozmístěna rovnoměrně. Měla průměr až 75 centimetrů a byla 15 cm hluboká. V každém hnízdě bylo okolo 1 735 jiker. Některá hnízda byla prázdná. Téměř všechna hlídala dospělá ryba. Vědci odhadují, že tato jedinečná kolonie rybích líhní pokrývá nejméně 240 km² a je v ní asi 60 milionů hnízd a ryb. Což je biomasa o hmotnosti přesahující 60 000 tun! „Za 15 let, co se věnuji oceánským vědám, jsem nic podobného neviděl," řekl Purser. „Několik desítek hnízd bylo pozorováno i jinde v Antarktidě, ale tento nález je řádově větší.“

Zdroj: Youtube

Rybky pod dozorem

Po tomto jedinečném objevu poslal Purserův tým záznamy z kamer odborníkům. „Je to skutečně překvapivý objev,“ řekl profesor biologie J. Postlethwait z Oregonské univerzitě, který se studiem těchto ryb zabývá. „Je to ale také významné. Rozsah biomasy je pro mě přinejmenším nečekaný. A rozsah, v jakém ryby mění strukturu sedimentu na dně, vytváří prostředí pro společenstvo, které je bohatou potravní sítí a podporuje obrovskou škálu druhů," dodal. Němečtí výzkumníci na místě zanechali kamerové systémy, aby bylo možné získat o tomto celosvětově jedinečném ekosystému další informace. Chtějí například zjistit, jak dlouho ryby své hnízdo hlídají a zda samec či samice. Pozorování může i odhalit, jestli je Jonášova lední ryba potravou tuleňů. V této oblasti jich žije asi 2 000 a do těchto vod se potápějí. Podle vědců by měla být tato oblast vyhlášena chráněnou mořskou rezervací, aby nedošlo k narušení tohoto vzácného ekosystému a ohrožení této rybky.

Záhadná mozková choroba mění medvědy v Kalifornii v přítulné pejsky

Záhadná mozková choroba mění medvědy v Kalifornii v přítulné pejsky

Zdroje: scitechdaily.comedition.cnn.com