U Antarktidy vědci vyfotili objekt, který vyvolal šílenství. Dodnes vůbec netuší, o co jde

Jarouš M Komořanský | 23. 5. 2023

V hlubinách oceánu v Antarktidě se objevil záhadný objev. Mezi vědci vyvolal šílenství, protože vůbec netuší, o co jde. Fotografie ukazuje záhadný objekt známý jako Eltaninova anténa. Navzdory společnému úsilí vědci stále tápou, jaká je skutečná povaha a původ tohoto záhadného artefaktu.

Na počátku 60. let 20. století podpořila americká Národní vědecká nadace projekt průzkumu Eltaninu, jehož cílem bylo zřídit v Antarktidě mobilní základnu pro nejrůznější experimenty.

Výzkumná loď USNS Eltanin zde měla po dobu čtyř let testovat oblast, zkoumat ledové vody a mapovat hloubky v blízkosti pobřeží. Až do mise Eltanin byla Antarktida neprobádanou oblastí.

Eltaninská nebo Eltaninova anténa je záhadná struktura objevená v Antarktidě na dně oceánu, která mate vědce od okamžiku, kdy byla poprvé spatřena, tedy od 24. srpna 1964. Tehdy ji tým Eltanin vyfotografoval z 3 900 metrů.

Fotografie zachycují unikátní objekt vyčnívající ze dna oceánu, který se vymyká běžným vysvětlením a vzdoruje pokusům o klasifikaci. Podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Neobvyklé vlastnosti a další pátrání

Eltaninova anténa se může pochlubit několika zvláštními rysy, které vědce zarazily. Záhadná struktura je vysoká přibližně 1,6 metru a je zakončena koulí, která velmi připomínala rádiovou anténu. Nepochybně se jednalo o anomálii. Její podlouhlá struktura, dosahující délky přes deset metrů, je zřejmě složená z odolného materiálu, který odolává korozi a rozkladu. Tato odolnost přispívá k intrikám, které objekt obklopují, protože naznačuje, že by se mohlo jednat o vyspělou technologii nebo starobylou relikvii.

Vědci a výzkumníci se ihned pustili do neúnavného pátrání po rozluštění účelu a původu antény. Doktorka Emily Carterová, oceánografka zapojená do vyšetřování, poznamenává: „Eltaninova anténa je matoucí záhadou, která zpochybňuje naše chápání antarktické oblasti. Odhalení jejího tajemství by mohlo přinést neocenitelné poznatky o geologických a biologických procesech v tomto odlehlém a nedotčeném prostředí."

Vědci objevili pod ledem Antarktidy záhadný svět plný života s divnými neznámými tvory
Magazín

Vědci objevili pod ledem Antarktidy záhadný svět plný života s divnými neznámými tvory

Jaké se vyrojily spekulace a teorie?

Zkoumání antény Eltanin není bez problémů. Extrémní podmínky antarktické oblasti, včetně mrazivých teplot, zrádného ledu a omezeného přístupu, brání komplexnímu průzkumu a sběru dat. Tyto překážky brání pokroku v odhalování záhady a přispívají k půvabu neznámého.

Ve snaze vysvětlit povahu Eltaninské antény se objevila řada teorií. Někteří navrhují, že by mohlo jít o pozůstatek neznámé civilizace, značku zanechanou mimozemskými bytostmi, nebo dokonce o přírodní útvar s unikátními vlastnostmi, které dosud nebyly pochopené. Každá hypotéza podněcuje další zvědavost a debatu a nutí vědce zkoumat alternativní vysvětlení.

Podívejte na fascinující letecké záběry nebezpečného obřího ledovce, co se odtrhl od Antarktidy
Magazín

Podívejte na fascinující letecké záběry nebezpečného obřího ledovce, co se odtrhl od Antarktidy

Mořský biolog Thomas Hopkins s mimozemskými teoriemi souhlasí: „Nemyslím si, že je správné předpokládat, že tuto věc postavili a instalovali lidé. Hlavně proto, že to vyvolává otázky, jak a proč by ji instalovali. Ale její tvar je příliš extrémně symetrický na to, aby odpovídal přírodnímu útvaru... to je ten problém. Díváme se na dokonalý tvar s úhly 90 stupňů, což naznačuje záměrný design." Od doby jeho výroku byl objekt mnohokrát zkoumaný nejrůznějšími expedicemi.

Zatímco vědci vytrvale hledají odpovědi, záhada Eltaninovy antény zůstává nevyřešená. Je svědectvím o neúnavné honbě za poznáním a o přirozené lidské snaze odhalovat skryté pravdy. Připomíná nám, že na Zemi i mimo ni je toho ještě mnoho k prozkoumání a objevení.

Zdroje: medium.com,  en.wikipedia.org/wiki/Eltanin_Antenna

Tagy Antarktida Thomas Hopkins