Strašný zabijácký stroj pravěku: Napůl hroch, napůl krokodýl byl horší než T-rex

Tyranosaurus Rex

Tyranosaurus Rex

Foto: Herschel Hoffmeyer / Shutterstock

Soudě podle jeho masivních, kosti drtících zubů, obrovské lebky a mohutné čelisti nemůže být dalších pochyb o tom, že anteosaurus, který se pohyboval na africkém kontinentu před zhruba 265 až 260 miliony let - v období zvaném jako střední perm - byl krutý masožravec.

Zatímco dříve se mělo za to, že tato šelma - která dorůstala velikosti dospělého hrocha nebo nosorožce a měla silný krokodýlí ocas - byla příliš těžká a pomalá na to, aby byla účinným lovcem, nová studie ukázala, že anteosaurus byl schopen svou kořist nejen předběhnout a vystopovat, ale také účinně a snadno zabít.

Zabijácký stroj pravěku

Navzdory svému jménu a zuřivému vzhledu není anteosaurus dinosaurus, jak se mnozí domnívají, ale patří mezi dinocefaly - savce podobné plazům dinosaurů. Ti, stejně jako dinosauři, v minulosti potulovali po Zemi a vládli jí, ale vznikli, prosperovali a vymřeli asi 30 milionů let předtím, než se vůbec objevil první dinosaurus.

Zkamenělé kosti dinocefalů se nacházejí na mnoha místech světa. Vyznačují se velkými rozměry a značnou hmotností. Kosti dinocefalů jsou silné a husté a ani anteosaurus není výjimkou. Lebka anteosaura byla zdobena velkými hrboly a boulemi, umístěnými nad očima a dlouhým hřebenem na horní části čenichu, díky nimž kromě zvětšených špičáků vypadala jeho lebka jako lebka divokého tvora. Vzhledem k těžké anatomii jeho kostry se však mělo za to, že se jedná o poměrně pomalé a velmi pomalu se pohybující zvíře, schopné v nejlepším případě pouze "mrchožroutit" nebo přepadávat kořist.

Napůl hroch, který byl horší než T-Rex

Pečlivou digitální rekonstrukcí lebky anteosaura pomocí rentgenového snímkování a 3D rekonstrukcí prozkoumal tým vědců vnitřní struktury lebky a zjistil, že specifické vlastnosti jeho mozku a rovnovážných orgánů byly vyvinuty tak, že byl vším možným, jen ne pomalu se pohybujícím zvířetem.

Zdroj: Youtube

Tým zjistil, že orgán rovnováhy u anteosaura byl relativně větší než u jeho nejbližších příbuzných a jiných současných predátorů. To naznačuje, že se Anteosaurus dokázal pohybovat mnohem rychleji než jeho kořist i konkurenti zároveň. Zjistili také, že část mozku zodpovědná za koordinaci pohybů očí v kombinaci s hlavou byla výjimečně velká, což byla klíčová vlastnost zajišťující sledovací schopnosti tohoto tvora.

Při vytváření dosud nejúplnější rekonstrukce lebky anteosaura bylo zjištěno, že nervový systém anteosaura byl celkově optimalizován a specializován na rychlý lov a rychlý úder, na rozdíl od toho, co se dříve předpokládalo. Svým vzhledem i rychlostí to byl napůl hroch a napůl krokodýl, který by dnes plně překvapil rozsahem svého pohybu.

Spinosaurus - jeden z pěti největších zvířecích obyvatel planety

Spinosaurus: Nejhorší monstrum pravěku. I T-rex by byl proti němu bezbranný

Přestože anteosaurus žil 200 milionů let před slavným dinosaurem Tyranosaurem Rexem, rozhodně nebyl jen "primitivním" tvorem. Byl to mocný prehistorický stroj určený k zabíjení.

Zdroje:

www.heritagedaily.com

www.wits.ac.za

www.cnet.com