Bylinku, kterou najdete v knihách také pod latinským názvem Anthricus cerefolium si můžete vypěstovat doma i na zahrádce, protože je nenáročná. 

Rostlině se daří běžně ve volné přírodě, kde roste v nížinách i ve vyšších polohách na kopcích.

V lidovém léčitelství se používá od nepaměti při žaludečních potížích, na snížení horečky, zastavení chronických průjmů, detoxikaci a regeneraci orgánů. Výjimečné očistné účinky má na játra, žlučník a ledviny.

Kerblík třebule 

Bylinka obsahuje velké množství důležitých vitamínů, minerálů a jiných zdraví potřebných látek. V kerblíku nalezneme vitamin C, železo, hořčík, flavonoidy, hořčiny, glykosidy, éterický olej, karoten a další látky.

Jednoletá bylinka, která připomíná malé kapradí se vysazuje jako semínko v rozestupu 25 centimetrů od sebe. Je dobré dopřát jí dostatek prostoru, protože se jí nelíbí pozdější přesazování. Kerblík je odolný a roste rychle.

Sbírají se listy rostlinky ještě před vykvetením, kdy je její vzrůst přibližně deset centimetrů. Bylinka se musí používat čerstvá (popř. mražená), protože sušením ztrácí mnoho vlastností včetně vůně a chuti.

Kosmetický klenot

Klíčová je právě schopnost detoxikace a regenerace. Pokud totiž máme vyčištěná játra a ostatní orgány, zlepší se i naše pleť. Pokud se potýkáte s problémy, jako jsou ekzémy nebo zanícené pupínky, jste na správné adrese.

V takovém případě je dobré používat kerblík vnitřně i zevně. Dopřejte si očistnou kúru, při které budete popíjet bylinkový čaj, a současně začněte používat pleťovou vodu vyrobenou právě z této zázračné rostlinky.

Nálev vám mimochodem poslouží jako obklad na unavené oči a kruhy pod očima. Anýzové aroma působí na křehkou pleť v očním okolí osvěžujícím účinkem. Tím ale pěstící benefity pro vaši pokožku zdaleka nekončí.

Pravidelné používání pleťové vody z této úžasné bylinky postupně vyživuje a zvláčňuje pleť. Vaše tvář získá pevnější tonus a zjemní vrásky. Patří tak k nejpřírodnějším anti-ageingových kosmetickým přípravkům.

Kerblíková pleťová voda

Budete potřebovat: 

1 litr vody

1 hrst listů kerblíku

5 lístků máty


Všechny bylinky vložte do konve nebo jiné nádoby a přelijte horkou vodou. Ponechte je louhovat cca 10 minut. Omývejte pleť ráno a večer. Po pravidelném používání bude hladší a vypnutější.

Recept na čaj

Léčivý nálev z kerblíku připravíme z 250 mililitrů vroucí vody, do které přidáme hrstku čerstvých lístků. Lepší je vyzkoušet si, kolik lístků necháte louhovat, každý má rád jinou intenzitu. Louhovat byste neměly lístky déle než 15 minut. 

Maximální denní dávka by neměla přesáhnout 5 gramů. Současně se doporučuje pít hodně vody, protože bylinka vysušuje. Nálev lze použít také jako obklad. 

Zdroje: www.casopis-rozmaryna.cz, https://titbit.cz