Hezoun Tony: Sadistický elegán Malloth byl noční můrou vězňů z Terezína

Daniel Novotný | 22. 1. 2020
Anton Malloth
Anton Malloth
Anton Malloth

Vysloužil si titul nejdrsnějšího dozorce koncentračního tábora Terezín. První v linii na týrání a zabíjení vězňů, Malloth dělal svou práci precizně a s nadšením. A zatímco jeho kolegové na svůj vzhled za zdmi pevnosti moc nedbali, Anton byl vždy za šviháka. Ne nadarmo se mu přezdívalo Hezoun Tony.

Anton Malloth se narodil roku 1912 v rakouském Innsbrucku, ale významnou část svého života před vypuknutím druhé světové války prožil ve městě Schenna v Jižním Tyrolsku.

Na konci 20. let se vyučil řeznictví, ale profesi se příliš nevěnoval – zabruslil totiž do italské armády. Svou službu vykonával v Německu a posléze si prošel tréninkem Říšské ochranné policie. A pak se rozpoutala válka.

Z Prahy, kde později dělal u policie, byl Malloth převelen do Malé pevnosti v Terezíně. Pozice dozorčího pro něj byla něco nového, ale celkem rychle se mu dostala pod kůži. Podle přeživších koncentračního tábora to byl nejkrutější dozorčí, s jakým se za zdmi pevnosti setkali. Kdykoliv velitel tábora svolal dobrovolníky k popravě, předstoupil jako první a s nadšením se pustil do zabíjení vězňů.

Krvavý pinďa Jöckel: Velitel Terezína s omezenou inteligencí se mstil na vězních
Magazín

Krvavý pinďa Jöckel: Velitel Terezína s omezenou inteligencí se mstil na vězních

Na směnu chodil vždy upravený, učesaný, oholený, s vyžehlenou uniformou a širokým úsměvem na tváři. Vězni mu přezdívali Hezoun Tony.

Pomocná ruka Himmlerovy dcery

Po skončení války uprchl do Tyrolska. Rakouská armáda si na něj v roce 1948 políčila a přivedla ho k soudu. O mučení a vraždách Malloth zatloukal a opakovaně přísahal, že se na ničem takovém nepodílel.

Československo zažádalo o jeho vydání, rakouské úřady ovšem žádosti ignorovaly a Mallotha nakonec propustily. Mezitím ho soud v Litoměřicích v nepřítomnosti odsoudil k smrti, důkazem byla mnohočetná svědectví, která uváděla, že Malloth sám zabil nejméně 100 vězňů.

Německá židle: Mučící nástroj, který dodnes používají členové Islámského státu
Magazín

Německá židle: Mučící nástroj, který dodnes používají členové Islámského státu

Od roku 1948-1988 se skrýval v Meranu v Itálii nedaleko místa, v němž vyrůstal. Po ztrátě italského občanství se s pomocí organizace Stille Hilfe, kterou spravovala dcera Heinricha Himmlera, přemístil do Německa a žil po boku dalších nacistů v tajném luxusním domě.

V roce 2000 byl Malloth zatčen a v Mnichově roku 2001 odsouzen na doživotí. V důsledku diagnostikované rakoviny se v říjnu 2002 dostal na svobodu. Zemřel deset dní po propuštění.

Film Schindlerův seznam se od reality liší. Jak to bylo se záchranou Židů?
Magazín

Film Schindlerův seznam se od reality liší. Jak to bylo se záchranou Židů?