Pekelné kuře: Třímetrová opeřená bizarní "pravěká slepice" nebezpečná jako T-rex

Lenka Samuely | 22. 6. 2022

Na první pohled vypadá neškodně až roztomile. Anzu wyliei žil v období svrchní křídy asi před 66 miliony lety společně s Triceratopsy nebo Tyrannosaury. Byl v mnoha ohledech jedinečný. Co víme o „pekelném kuřeti"?

V kohoutku měl 1,5 metru. Jeho celková výška však dosahovala kolem 3,75 metru. Vážil 216 až 280 kilogramů. Ačkoli vypadal jako pták, patřil do skupiny dinosaurů. „Abychom poznali rozdíl, museli jsme se zaměřit na fyziologické rysy," vysvětluje Jessica Romano z Caregie Museum of Natural History. „Podobně jako dnes žijící kasuár se Anzu pyšnil kostěným hřebínkem, bezzubým zobákem a dlouhým pružným krkem. Byl také pokrytý peřím," říká Romano.

Zároveň měl silné nohy, které umožňovaly rychlý běh, a vidlicovitou kost vznikající spojením obou klíčních kostí připojující se ke každé z lopatek. Ta patří mezi typické znaky zástupců ptačí říše. „Nicméně dlouhý kostnatý ocas a velké zahnuté drápy jsou dinosauřími rysy. Anzu wyliei je tak speciálním druhem nazývající se Oviraptorosaurus.

Anzu wyliei

Zástupci této skupiny nejenže byli ptákům velmi podobní, dokonce seděli na svých snůškách, aby je zahřívali. Vědci je považují za předchůdce dnešních teplokrevných obratlovců třídy Aves. „Je to fascinující. Tato pravěká slepice je nejblíže ptákům, jak jen může být. Přitom je stále dinosaurem," říká Jessica Romano.

Vědci našli obřího bratrance T-rexe. Před chocholoušem s plachtou nešlo utéct
Magazín

Vědci našli obřího bratrance T-rexe. Před chocholoušem s plachtou nešlo utéct

Anzu žil na území Jižní Dakoty v Severní Americe. Několik fosilií bylo nalezeno v bahenní skále, která byla kdysi součástí záplavových oblastí. Stavba kostry naznačuje, že se dokázal velmi rychle pohybovat. Zajímavostí je, že kosti vykazovaly známky zranění, včetně zahojeného zlomeného žebra a artritického prstu na noze. Zvířata tak mohla bojovat buď mezi sebou, například jako kohouti, nebo byla systematicky napadána predátory.

Vědce zmátl tento záhadný předmět nalezený u kostí mamutů. Uhádnete, o co šlo?
Magazín

Vědce zmátl tento záhadný předmět nalezený u kostí mamutů. Uhádnete, o co šlo?

„Hřebínek na hlavě mají všichni oviraptorosauři, Anzu ho má však nejvýraznější. Sloužil pravděpodobně k přilákání pozornosti samiček, podobně, jako ho používá australský kasuár," vysvětluje Matthew Lamanna. Anzu pravděpodobně nelovil. Morfologie jeho čelisti naznačuje, že se živil rozmanitou rostlinnou potravou a vejci. Nepohrdnul ani dobře zachovalou mršinou.

Anzu oviraptorosaurus

Téměř kompletní kostra byla poskládána ze čtyř fosilií nalezených v Hell Creeku. Tři výzkumníci, Emma Schachner z University of Utah, Matthew Lamanna z Carnegie Museum of Natural History a Tyler Lyson ze Smithsonian ve Washingtonu, si v roce 2006 uvědomili, že každý zkoumá určitou část zvířete stejného druhu. Jakmile spojili síly, zjistili, že mají před sebou prvního zástupce severoamerického oviraptorosaura.

Zdroj: Youtube

„Téměř sto let byla přítomnost oviraptorosaurů v Severní Americe známá pouze z fragmentů fosilií. Podrobnosti jejich vzhledu a biologie zůstávaly záhadou," říká paleontolog Hans-Dieter Suese. „S objevem Anzu wylieli jsme náš výzkum posunuli opět vpřed a lépe pochopili evoluci dinosaurů.

Zdroj:

www.osel.cz, www.en.wikipedia.org, www.youtube.com

Tagy dinosauři Jižní Dakota ptáci Severní Amerika Tyler Lyson University of Utah Washington, D.C.