Sadistická bestie si vysloužila přezdívku Apačka právě pro její kruté metody mučení. Na amerických mariňácích a příslušnících jednotek ARVN si vždycky smlsla a její vynalézavost byla bez hranic. Trhala jim nehty, odřezávala oční víčka, řezala končetiny, stahovala je z kůže a nebála se je ani vykastrovat. Pokud je nenechala rovnou vykrvácet, posílala je zhanobené zpět ke svým, aby dokončila svůj hrůzostrašný vzkaz.

Informace o Apačce

O Apačce není známo příliš mnoho informací. Ví se, že byla vietnamského a francouzského původu a vyrostla v Hanoji. Více než její život, byly známé její brutální činy, zejména její sbírka odřezaných očních víček, jež si schovávala jako suvenýry. Bylo běžné, že příslušníci Viet Kongu brali mrtvým mariňákům výzbroj a oblečení. Činy Apačky ale akceptovatelné nebyly. Její vyhlášené brutální techniky vrhaly stín strachu na vojáky bojující ve Vietnamu, dokud její řádění neukončil jednou provždy Carlos Hathcock.

Střelecká výbava

Stalo se tak konečně v době, kdy Apačka řádila zejména na zajatcích 5. pluku, 1. divize námořní pěchoty amerických námořníků a jihovietnamských jednotek. Tito měli většinou štěstí, protože nebyli zhanobeni. Smrt byla v tomto případě jistým vykoupením. Apačka je nechala „jen“ vykrvácet.

V době, kdy se jí vydal po stopě známý sniper, působila kolem Hill 55, v blízkosti Duc Pho, asi 13 km od DaNang. Její oblíbenou zbraní byla ruská puška ráže 7,62 mm Mosin-Nagant, model 44, s dalekohledem.

Poslední činy Apačky

V roce 1966 byli legendární odstřelovač seržant Carlos Hathcock a jeho pozorovatel kapitán Edward „Jim“ Land posláni z DaNangu, aby Apačku zneškodnili. Byla už pro celou armádu klíčovým cílem. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Najít její přibližnou lokaci nebylo těžké, protože její oběti vydávaly děsivě výkřiky bolesti. Jednoho dne Apačka zajala při přepadení mladého mariňáka, kterého v dosahu tábora na kopci mučila přes noc. Tak se stalo, že Hathcock a Land uslyšeli hrozné výkřiky a následující den ráno se k táboru potácel voják námořní pěchoty. Silně krvácel, velkou část kůže měl odříznutou a chyběly mu nehty na rukou. Byl vykastrován a jeho paže byly bezvládné, kosti zlomené a odhalené. Nakonec se před jejich očima zhroutil a konečně zemřel. To byl poslední impuls pro Hathcocka. Bylo na čase konat.

Potupná smrt Apačky

Carlosovi a Jimovi trvalo jen několik dní, než našli odstřelovací tým Viet Kongu. Poté se jim však podařilo vystopovat jednu skupinu, jíž vedla vietnamská žena, jejíž popis Apačce odpovídal. Vzrůstem byla malá a kráčela zrovna k hřebeni se svým oddílem pěti partyzánů. Vzhledem k tomu, že všichni byli oblečení stejně a na hlavách měli rýžové klobouky, nešlo rozeznat, jestli jde o ženu či muže. Všichni byli ozbrojeni a Hathcock si všiml, že žena nese pušku s dalekohledem. Carlos nechtěl střílet na špatný terč, tak se rozhodl vyčkat.

A dočkal se skutečně perfektního momentu, když se obávaná bestie chystala vykonat potřebu. Když si dřepla, Land zavolal na skupinu ostřelovačů, která se začala přibližovat směrem k Hathcockovi a Landovi. V tu chvíli Jim řekl Carlosovi, aby ji „sundal“.

Hathcock použil svou pušku Winchester, Model 70 30,06 (7,62 mm) se závěrným mechanismem a Apačka se zhroutila na zem. Aby si byl sniper jist splněním své mise, raději do jejího již mrtvého těla vypálil ještě jednu pojišťovací ránu. To nikdy nedělal, v tomto případě si ale chtěl být více než jistý.

Apačce bylo v té době pouhých 31 let a její smrt byla velkým morálním vítězstvím. Spolu s ní byl zastřelen i celý její pětičlenný oddíl.

Zdroje: cherrieswriter.com, military.wikia.org, www.radiodixie.cz