S létem mnoho lidí touží po tom, vyrazit k moři a dosyta si užít prosluněné dny. Pro vstup do drtivé většiny zemí je však zapotřebí předložit několik dokladů. Buď potvrzení o očkování, o prodělání koronaviru, nebo potvrzení o negativním testu. Tyto skutečnosti lze prokázat i digitálními covid certifikáty neboli covid pasy. Ty jsou k dispozici ke stažení na Očkovacím portálu občana. Certifikát pak lze velmi snadno uložit právě do aplikace Tečka.

Jak certifikát převést?

Nahrání digitálního covid certifikátu do aplikace Tečka lze provést hned několika způsoby. Na Očkovacím portálu občana je možné do Tečky naskenovat vygenerovaný QR kód či skrze portál stáhnout potřebné dokumenty přímo do aplikace. Poslední možností je přijetí certifikátu prostřednictvím SMS kódu. S každým dalším přihlášením do Očkovacího portálu se pak bude podle webu finance.cz aplikace připojovat již automaticky.

Velkým přínosem však je, že do aplikace Tečka lze nahrát certifikáty více osob. V případě cestování například celé rodiny do zahraničí postačí, když u sebe bude mít chytrý telefon se staženou aplikací jen jeden člen rodiny.

Funguje i bez internetu

Poté, co jsou do aplikace nahrány všechny potřebné certifikáty, není nutné mít stálé připojení k internetu. Načtené certifikáty všech osob lze totiž předložit i bez mobilní sítě. Přístup do Tečky je pak vázán buď na PIN, nebo čtečku otisků prstů či obličeje.

Je ovšem třeba myslet na to, že k načtení nových údajů do aplikace je připojení k internetu nutné. Doplňující informace by se totiž jinak nestáhly. Aplikace podporuje češtinu a angličtinu. Pro uživatele telefonů značky Apple je Tečka ke stažení v App Storu, pro uživatele telefonů se systémem Android pak na Google Play.