Příběh, který kosmonauté vypráví, je vždy podobný. Když si jejich oči zvyknou na tmu, začnou vidět blikající světla. Nacházejí se nejen venku, ale pronikají i do temné kabiny. Navíc nezmizí ani v případě, že zavřou oči. „Je to k zbláznění,” uvedli členové posádky Apolla 14 a jejich kolegové z nadcházejících misí s nimi souhlasili. 

Záblesky byly obecně popisované jako bílé nebo nažloutlé. Byly buď bodové, nebo měly ocásek jako kometa. Nejčastěji přicházely zleva doprava nebo mířily přímo k osobě. Pilot lunárního modulu Apolla 14 Stuart Roosa si však vzpomínal, že byly „modré s bílým nádechem a připomínal diamant“. Zároveň upozornil, že zaplňovaly celou periferii. 

Světla ve vesmíru

Vědci byli zmatení a dostali strach. Nejenže netušili, co kosmonauté viděli, ale také nedokázali vysvětlit, proč posádka Apolla 14 byla jediná, jež spatřila něco jiného. W. Zachary Osborne a Lawrence S. Pinsky z University of Houston spolu s J. Vernonem Baileym z Vesmírného střediska Lyndona B. Johnsona proto zorganizovali sezení, jehož cílem bylo záhadě přijít na kloub.

Ukázalo se, že světla byla spatřena pouze při letu na Měsíc. Během ostatních misí je kosmonauté nezaznamenali. Odborníci tak předpokládají, že za to může magnetické pole Země, které funguje jako štít. Jakmile tedy rakety opustily nízké oběžné dráhy, začaly se záblesky objevovat. Otázkou ale bylo, co konkrétně je způsobilo.

Badatelé spojili všechny indicie, tedy, že jsou velmi rychlé a umí proletět jak stěnou kosmické lodě a skafandrem, tak také sklivcem oka. Detektivní práce se vyplatila. Tajemným tvůrcem „vesmírných ohňostrojů” je pravděpodobně Čerenkovovo záření relativistických částic.

Modrý záblesk

Zbývalo odpovědět na otázku, proč posádka Apolla 14 viděla tyto částice v modré barvě. Důkazem, že si nevymýšlí, byly pořízené fotografie, které je jasně ukazují v různých odstínech vycházející z tyrkysových teček.

Zdroj: Youtube

„Tuto anomálii se nám vyřešit nepodařilo,” přiznal Lawrence S. Pinsky. „Vyloučili jsme možnost odrazu světla od čočky fotoaparátu i jiných přístrojů.” Právě neúspěch vědců nahrává milovníkům mimozemských civilizací. Věří, že je zanechaly jejich kosmické lodě, když pozorovali návštěvu pozemšťanů na Měsíci.

Zdroje: www.abovetopsecret.com, www.odbornecasopisy.cz, www.mirror.co.uk