2029 mine Zemi obří asteroid o pouhých 32 000 km. Může se něco se něco stát?

Lenka Samuely | 17. 1. 2022

Po svém objevu v roce 2004 byl asteroid Apophis označen za jeden z nejnebezpečnějších objektů, který by mohl dopadnout na Zemi. Poslední výpočty naštěstí naznačují, že planetka nás pouze mine. Nad Evropou proletí v roce 2029, v pátek 13., kolem dvaadvacáté hodiny večerní.

Planetka Apophis je 450 m vysoká, 170 m široká a váží asi 40 miliónů tun. Své jméno dostala podle staroegyptského boha Apopa, „Ničitele“, který sídlí v podsvětí a každý den se snaží pohltit sluneční loď boha Ra a lidstvo zbavit Slunce.

Poprvé byl asteroid pozorován 19. června 2004 arizonskou observatoří Kitt Peak. Kvůli nedostatku dat však vědci nemohli spočítat jeho dráhu. O půl roku později byl už identifikován jako jeden z nejnebezpečnějších objektů. Stal se prioritou číslo jedna. Odpověď na otázku, jaké je riziko dopadu, chtěla znát odborná i laická veřejnost.

Asteroid Apophis

Energie srážky by podle současných odhadů odpovídala přibližně 9 740 Mt TNT. Na pevnině by se tak vytvořil kráter o průměru 8 km. Při dopadu do oceánu by se vyvolala tsunami, jež by ještě tisíc kilometrů od epicentra vytvořila 7 m vlny.

Rok temnoty 536: Slunce nesvítito a na 18 měsíců uvrhlo lidstvo do katastrofy
Magazín

Rok temnoty 536: Slunce nesvítito a na 18 měsíců uvrhlo lidstvo do katastrofy

Podle odborníků by oblast dopadu zahrnovala pás táhnoucí se od Kazachstánu po západní cíp Afriky. Počítačová simulace NEOSim odhadla hypotetický náraz na území Kolumbie nebo Venezuely. Škody na majetku a infrastruktuře se odhadly na 400 miliard dolarů, zemřít by mohlo kolem 10 miliónů lidí. I přesto, že by asteroid zničil oblast o ploše tisíců kilometrů, katastrofa by neměla mít dlouhodobé globální následky.

Bude to těsné

V březnu minulého roku se Asteroid přiblížil k Zemi na vzdálenost 17 milionů kilometrů. Díky tomu se vědcům podařilo spočítat jeho oběžnou dráhu s odchylkou 150 m. Využili k tomu sedmdesátimetrovou rádiovou anténu nedaleko Barstow v Kalifornii. Výsledky této radarové pozorovací kampaně potvrdily, že Apophis by se měl v nejbližších 100 let Zemi zcela vyhnout.

Tabbyina hvězda: V její zóně života se objevuje zvláštní jev, zakrývá ho prach
Magazín

Tabbyina hvězda: V její zóně života se objevuje zvláštní jev, zakrývá ho prach

Nejtěsnější známý průlet asteroidu však nastane 13. dubna 2029. V nejbližším bodě bude jen 32 000 kilometrů nad povrchem Země, což je blíže než létají geostacionární družice. Planetku bude možné pozorovat pouhým okem v oblasti Evropy, Afriky a ze západní Asie. „Jsem opravdu rád, že Apophis můžeme ze seznamu rizik vyškrtnout a těšit se na výsledky zkoumání, když se k nám v roce 2029 přiblíží,“ řekl Davide Farnocchia z NASA. Při průletu by podle odborníků nemělo hrozit žádné riziko.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.hradec.rozhlas.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz, www.cs.wikipedia.org,www.nasa.gov

Tagy Afrika Asie asteroid Evropa Kazachstán Kolumbie NASA Slunce Venezuela Země