www.sciencetimes.com, www.esquireme.com

Draci v poušti

Když ve 20. letech 20. století piloti britského letectva poprvé vzlétli nad arabské pouště, spatřili obří kamenné stavby. Byly nazvány pouštní draci. Po desetiletí patřily mezi největší záhady starověkých arabských civilizací. Během dalších let jich byly objeveny stovky, od Jordánska přes Saúdskou Arábii až po Sýrii, ale i třeba v Íránu, Kazachstánu a dalších zemích. Díky satelitním snímků a dronům dnešní počet dosáhl 6 500, objevují se však další. Nejstarší nálezy jsou datovány do doby 7 000 let př. n. l. a jsou z Jordánska. Většina v Saúdské Arábii v oblasti Al Ula dle odhadů pochází z pozdního neolitu a doby bronzové, vybudovány tedy byly v letech 5 000-2 000 př. n. l.  

Video ukazuje letecký pohled na pouštní draky v Jordánsku:

Zdroj: Youtube

Výzkumem k objasnění

Některé stavby pouštních draků jsou dlouhé 200 metrů, jiné i několik kilometrů. Obvykle mají tvar písmene „v“ nebo jeho kombinací. Některé jsou dokonce součástí tzv. mustatilů, staveb používaných pro duchovní či kulturní účely, například k obětování zvířat či hostinám. Předpokládalo se proto, že sloužily k zahnání či navedení stád do omezeného prostoru. Nemuselo se jednat pouze o lov, mohly sloužit jako ohrady. Jednalo by se tak o náznaky první domestikace.

Nový výzkum týmu pod vedením doktora R. Crassarda, který byl zveřejněn v dubnu 2022 v časopise Journal of Archaeological Science, na využití pouštních draků vrhl nové světlo. Tým zkoumal desítky nedávno objevených pouštních draků v oblasti Uwayriḍ v Saúdské Arábii. Potvrdil teorie, že se jednalo o důmyslné obří pasti na zvířata, které sloužily k hromadnému lovu.

Zvířata v pasti

Pouštní stavby ve tvaru "v" ústily buď do skrytých jam, do kterých zvířata spadla, nebo vedly ke skalám. Takže byly takovou slepou uličkou, ze které nebylo úniku. Lovci zvířata naháněli do těchto dračích pastí a ta se v nich pak stala snadnou kořistí. Některé pasti vedly do ohrad. Sloužily tak k zadržení zvířat. Někde se v dané oblasti vyskytují oba typy.

Video názorně ukazuje a popisuje užití pouštních draků:

Zdroj: Youtube

Pro zjištění, jaká zvířata se do léčky dávných obyvatel Arabského poloostrova chytila, je nutný další archeologický průzkum. Vědci se přiklánějí k teorii, že sloužily k lovu gazel a jiných kopytníků. Mohli to být kozorožci, divocí koně, ale klidně i pštrosi. Crassard s týmem se dokonce domnívá, že se gazely na svém migračním putovaní naučily těmto osudným dračím nástrahám vyhýbat a z oblasti zcela vymizely. A dokonce, že tyto arabské pasti můžou mít na svědomí vyhynutí zatím neznámých druhů zvířat. Více o životě arabských civilizací a jejich způsobech lovu – a také případné vymření následkem lovu – snad zjistí stále probíhající výzkumy.