Nachází se 35 kilometrů od města Puno v jižní části okresu Ilave. Byla objevena v roce 1996 místním průvodcem Josem Luisem Mamanim, který ji našel na základě kronik a lidových příběhů předávaných z generace na generaci. 

Má sedm metrů na výšku i na šířku. V dolní části je výklenek ve tvaru T s podivným důlkem uprostřed. Do něj podle legendy vložil kněz jménem Aramu Muru sluneční disk z chrámu Koricancha a bránu otevřel. Díky tomu uprchl před španělskými dobyvateli.

Aramu Muru

I přesto, že je památka již celosvětově známá, žádný archeologický výzkum zde proveden nebyl. Není tak jisté, kdy a kým byla vybudována a proč. Místní však věří, že ji na počátku věků používalo Vesmírné bratrstvo složené z kněží, kteří pomocí ní cestovali do souhvězdí Jižního kříže nebo Orionu a navštěvovali tak své bohy. Pověst praví, že jednoho dne se portál otevře a pak bude opět nastolen „zlatý věk.“

I dnes je okolí brány považováno za posvátné. Po západu slunce zde mohou zůstat jen šamani, kteří umí promlouvat s duchy. Vypráví se, že kdo toto pravidlo poruší, bude horou pohlcen a nikdy se nedostane ven.

Turisté, kteří místo navštívili, tvrdí, že zde mají pocit bezpečí, klidu a svobody. Stres jako mávnutím kouzelného proutku zmizí a vše zalije hluboké ticho. Nadšenci do paranormálních jevů zase prohlašují, že se v její blízkosti objevují záhadná světla připomínající UFO a ohnivé sloupy.

Tajemný portál

Badatelé zjistili, že když „Bránu bohů" spojí s dalšími archeologickými nalezišti v okolí, dostanou podivný kříž, jehož střed je přímo na náhorní plošině jezera Titicaca, jednoho z nejposvátnějších míst v regionu, kde byly objeveny pozůstatky starověkého města.

Zdroj: Youtube

Aramu Muru tak s největší pravděpodobností, stejně jako dnes, sloužilo k setkávání věřících a provádění rituálů.

Zdroje: www.iflscience.com, www.giardinotours.com, www.ancient-code.com