Podívejte na tyto obří dveře, největší záhadu starých Inků: Vedou do skály a nedávají žádný sm

Lenka Bělská | 6. 3. 2023

„Každý incký šaman, jenž do ní vstoupil, mohl cestovat po celé říši a dokonce ještě dál,” tvrdí staré legendy. Kamennou bránu Aramu Muru dodnes zahaluje rouška tajemství. Je cílem nejen turistů, ale také všech, kteří touží po klidu. V její blízkosti prý mlčí i hlučné děti.

Nachází se 35 kilometrů od města Puno v jižní části okresu Ilave. Byla objevena v roce 1996 místním průvodcem Josem Luisem Mamanim, který ji našel na základě kronik a lidových příběhů předávaných z generace na generaci. 

Vědci dešifrovali nápis na 3500 let staré kamenné desce. Zcela přepsal dějiny matematiky
Magazín

Vědci dešifrovali nápis na 3500 let staré kamenné desce. Zcela přepsal dějiny matematiky

Má sedm metrů na výšku i na šířku. V dolní části je výklenek ve tvaru T s podivným důlkem uprostřed. Do něj podle legendy vložil kněz jménem Aramu Muru sluneční disk z chrámu Koricancha a bránu otevřel. Díky tomu uprchl před španělskými dobyvateli.

Aramu Muru

I přesto, že je památka již celosvětově známá, žádný archeologický výzkum zde proveden nebyl. Není tak jisté, kdy a kým byla vybudována a proč. Místní však věří, že ji na počátku věků používalo Vesmírné bratrstvo složené z kněží, kteří pomocí ní cestovali do souhvězdí Jižního kříže nebo Orionu a navštěvovali tak své bohy. Pověst praví, že jednoho dne se portál otevře a pak bude opět nastolen „zlatý věk.“

I dnes je okolí brány považováno za posvátné. Po západu slunce zde mohou zůstat jen šamani, kteří umí promlouvat s duchy. Vypráví se, že kdo toto pravidlo poruší, bude horou pohlcen a nikdy se nedostane ven.

Záhadný disk z Kolumbie vyvolal světovou senzaci. Je starší než Mayové a může přepsat dějiny
Magazín

Záhadný disk z Kolumbie vyvolal světovou senzaci. Je starší než Mayové a může přepsat dějiny

Turisté, kteří místo navštívili, tvrdí, že zde mají pocit bezpečí, klidu a svobody. Stres jako mávnutím kouzelného proutku zmizí a vše zalije hluboké ticho. Nadšenci do paranormálních jevů zase prohlašují, že se v její blízkosti objevují záhadná světla připomínající UFO a ohnivé sloupy.

Tajemný portál

Badatelé zjistili, že když „Bránu bohů" spojí s dalšími archeologickými nalezišti v okolí, dostanou podivný kříž, jehož střed je přímo na náhorní plošině jezera Titicaca, jednoho z nejposvátnějších míst v regionu, kde byly objeveny pozůstatky starověkého města.

Zdroj: Youtube

Aramu Muru tak s největší pravděpodobností, stejně jako dnes, sloužilo k setkávání věřících a provádění rituálů.

Zdroje: www.iflscience.com, www.giardinotours.com, www.ancient-code.com

Tagy José Luís Titicaca