Aribert Heim, řezník z Mauthausenu: Po válce si otevřel gynekologickou ordinaci

Redakce | 8. 12. 2019
Osvobození Mauthausenu
Koncentrační tábor Mauthausen
Oběti z Mauthausenu

Během druhé světové války to nebyl jen doktor Mengele, kdo prováděl nelidské lékařské experimenty na nevinných živých obětech. V krutosti si s ním nezadal německý gynekolog Aribert Heim, který působil v Mauthausenu. Jeho jméno neprávem zůstalo téměř neznámé.

Do koncentračního tábora Mauthausen nastoupil Heim v říjnu roku 1941 coby čerstvě vystudovaný lékař na šestitýdenní stáž. Během svého krátkého pobytu stačil zabít několik set zdravých lidí: bez umrtvení jim vyřezával orgány z těla nebo jim píchal do srdce různé substance včetně benzínu a vody. Očitý svědek popsal, jak k Heimovi jednou přišel mladý muž se zánětem v noze. Lékař ho přivázal ke stolu, odřízl mu genitálie a vyoperoval ledvinu. A protože se mu zalíbil mladíkův zdravý chrup, uřízl mu i hlavu, aby si pak jeho lebku vystavil na pracovním stole.

Hitlerovy kamikaze, Sonderkommando Elbe: sebevražední letci neměli šanci přežít
Magazín

Hitlerovy kamikaze, Sonderkommando Elbe: sebevražední letci neměli šanci přežít

Po několika měsících byl Heim převelen k jednotkám SS působícím v severním Finsku a v Mauthausenu se na něj pozapomnělo. Většina vězňů, kteří přišli do tábora už v roce 1941, neměla šanci vydržet naživu až do konce války, což Heimovi nahrálo do karet během poválečných procesů. Nikdo proti němu nesvědčil, a tak se "řezník z Mauhausenu" po krátkém věznění dostal na svobodu a otevřel si gynekologickou praxi v Baden-Badenu.

Prestiž lékařského povolání zapůsobila na místní dívku z velmi bohaté rodiny. Heim se oženil a s manželkou zplodil dva syny.

Teprve počátkem 60. let začalo Rakousko hledat sadistického lékaře, který se v Mauthausenu dopouštěl ohavných zločinů. Netrvalo dlouho, a anonymní telefonát připomněl Heimovi jeho temnou minulost. Doktor zpanikařil a matka jeho manželky se zhroutila. Hrozila se, že hanba padne na celou váženou rodinu. Heim si na to konto vypůjčil od švagra mercedes a odjel neznámo kam. Naštvaný švagr našel svůj vůz až na samém jihu Španělska, odkud se Heim nalodil na trajekt do severní Afriky.

Příběh Krále Šumavy: Věznili ho, zastřelili mu bratra a on převáděl dál
Magazín

Příběh Krále Šumavy: Věznili ho, zastřelili mu bratra a on převáděl dál

Právě tady jeho stopa končí. Lovcům nacistů se zrůdného doktora nikdy nepodařilo najít. V roce 2008 požádal jeden z Heimových synů německé úřady, aby otce prohlásily za mrtvého; chtěl se tak domoci dědictví a přispět jím na humanitární projekty dokumentující zvěrstva holocaustu.

O čtyři roky později vydal soud v Baden-Badenu prohlášení, že Aribert Heim zemřel roku 1992 v Káhiře. Podle svědků zde žil v rodině jistého Tareka Husseina Farida, který o jeho nacistické minulosti neměl tušení. Heim konvertoval k islámu a Farid ho přijal za člena rodiny. Heimovy ostatky se však nepodařilo najít a identifikovat, protože skončily v masovém hrobě pro chudé.