K počátku od konce

Od stvoření prvního vesmírného národa a založení Asgardie uběhlo pár let. Ale začněme její poslední velkou událostí. V září 2022 po úspěšném pětiletém funkčním období byl svým vesmírným národem do čela Asgardie opět zvolen Igor Ašurbejli. Slavnostní inaugurace se konala 22. prosince 2022 ve Vídni (viz video). Vedl ji rumunský kosmonaut Dumitru-Dorin Prunariu, vedoucí administrativy Asgardie. Svou řeč na ní pronesli bývalý britský politik Lembit Öpik, dnes předseda asgardského parlamentu; spisovatelka a autorka knih o letech do vesmíru Lena De Winne, předsedkyně vlády Asgardie; a profesor a vedoucí katedry práva na Hongkongské univerzitě Yun Zhao, předseda Nejvyššího soudu Asgardie.

Inauguraci v přímém přenosu si nenechali ujít velvyslanci zemí z celého světa a zástupci významných veřejných organizací OSN. A samozřejmě asgardští poslanci, členové vlády, soudu a další státní úředníci, ale i obyčejní občané Asgardie. Sledovali ji astronauti, manažeři kosmického průmyslu, vědci, mezinárodní právníci a média z celého světa. Vesmírný národ a Asgardia tedy není, jak by se mohlo zdát, smyšlenkou „šíleného“ vědce ze sci-fi. Takže teď k tomu počátku.

Zrození vesmírného národa

Zrození Vesmírného národa Asgardia jako prvního, který bude žít ve vesmíru, ohlásil Ašurbejli dne 12. října 2016 na tiskové konferenci v Paříži konané při příležitosti založení nezávislého centra Asgardia. Bezprostředně poté na webových stránkách Asgardie zažádalo o občanství více než 100 000  lidí. Neuběhl ani měsíc a bylo jich půl milionu. Mezi nimi byly hned na počátku nejméně tři stovky Čechů. Počet žádostí skutečně každým dnem vzrůstá a dnes má podle posledních údajů vydanou „občanku“ 1 094 539 Asgarďanů z více než 250 zemí světa.

Ústava Vesmírného království Asgardia byla přijata dne 18. června 2017 a schválena 9. září téhož roku. Následně kosmická sonda Cygnus vynesla v listopadu do vesmíru první družici Asgardia 1, základní kámen stálého osídlení orbity Asgarďany s údaji o prvních 18 000 občanech s jejich fotkami. Dále digitální zobrazení vlajky, znaku a ústavy. Poté byl vesmírný prostor kolem družice prohlášen za svrchované území. Odborníci z oblasti práva nárok zpochybňují, protože Asgardia dosud nebyla uznána jako národní stát. Usiluje o získání členství v OSN a je jedním z cílů.   

Zdroj: Youtube

Vesmírné království na Zemi

Administrativní centrum Asgardie je ve Vídni. Vesmírný národ a království mají všechny náležitosti právního státu, to znamená správu věcí veřejných. Zákonodárná složka je parlament o 150 členech bez jakékoli politické příslušnosti s 12 stálými výbory. Výkonnou složku tvoří vláda s 12 ministry. Právo zajišťují čtyři soudní senáty. Asgardia má svou vlajku, státní znak i hymnu (viz video). Údajně i svou měnu, což je asgardský dolar. Mottem národa je: Jedno lidstvo, jedna jednota. A co to znamená?

Staň se Asgarďanem

Asgardia je projekt, o kterém Ašurbejli snil už od dětství. „Chtěl jsem udělat něco neobvyklého, co nikdo jiný nedělá,“ řekl pro CNN. „Mým snem bylo vytvořit nezávislou zemi.“ Jedním z velkých cílů Asgardie je osídlit (nejdříve) oběžnou dráhu malým národem. Což je dle jejích představitelů daleko jednodušší, levnější a realizovatelnější než milionová kolonie na vzdáleném Marsu. Pevně věří, že je to otázkou deseti let a Asgarďané se zabydlí do dvou desetiletí i na Měsíci. Jedním z hlavních poslání je první porod ve vesmíru, což je zásadní krok, aby se lidstvo stalo obyvateli vesmíru. Nadále chce vypouštět své vlastní družice a mít svou vlastní satelitní síť pro potřeby a obchodní aktivity společností členů. Ale být „vesmírňanem“ není to hlavní, proč lidé různých národů usilují o asgarďanské občanství…

Jak Ašurbejli říká, posláním Asgardie je zajistit mírovou společnost. Sjednotit lidi v nadnárodní, rovnoprávné a pokrokové společnosti, kde si lidé váží svobody být sám sebou. Společnost, která má vybudovat ve vesmíru nový domov pro lidstvo. „Vydlážděte cestu k životu ve vesmíru s podobně smýšlejícími Asgarďany a pomozte budovat lepší budoucnost lidstva,“ vyzývají na svých webových stránkách. Jejich cílem je také chránit naši kolébku – planetu Zemi. V plánech mají ochranu proti asteroidům a výronům koronární hmoty.

Zdroj: Youtube

Igor Rajfovič Ašurbejli se narodil 9. 9. 1963 v Baku v Ázerbájdžánu, tehdy sovětské svazové republice. Pochází ze šlechtického rodu Ašurbejovců. Vystudoval Ázerbájdžánskou státní ropnou akademii. V roce 1990 se rodina přestěhovala do Moskvy, kde Ašurbejli zastával významné pozice v Almazu (tajném sovětském vojenském programu vesmírných stanic). V roce 2004 se stal předsedou představenstva neziskové nevládní organizace Odborná společnost pro obranu proti kosmickým hrozbám. V roce 2009 získal Cenu vlády Ruské federace v oblasti vědy a techniky. Mezinárodní výzkumné centrum pro letectví a kosmonautiku ve Vídni (později přejmenovanou na asgarďanské) založil v roce 2013. Je držitelem medaile UNESCO za přínos k rozvoji nanovědy a nanotechnologií, kterou obdržel v roce 2016.

Zdroje: edition.cnn.com, www.prnewswire.co.uk, asgardia.space, en.wikipedia.org