Asijská chřipka: V roce 1957 proběhla smrtící pandemie. U nás ji ututlali

Nataša Slánská | 4. 10. 2020
Očkování proti asijské chřipce bylo zahájeno brzy.
O rychlý vývoj vakcíny se postaral mikrobiolog Maurice Hilleman.
Vzorek pro výzkum byl odebrán na britské námořní základně.

V dubnu roku 1957 si americký mikrobiolog Maurice Hilleman uvědomil, že se na Spojené státy řítí epidemie neznámé asijské chřipky. Stanovil si jasný cíl: vakcína musí být vyrobena do září, než se děti začnou vracet po prázdninách do škol. Stihlo se to.

Hillemanovi k rychlému jednání stačil jediný článek v novinách informující o situaci v Hongkongu, kde se před zdravotními středisky tvořily dlouhé fronty matek s nemocnými dětmi na zádech. Chřipkou se nakazila celá desetina obyvatel regionu. Hilleman tušil, že se nemoc rozšíří do světa a nevyhnou se jí ani Spojené státy. Urychleně si obstaral vzorek ke zkoumání a zjistil, že klíčové bílkoviny vzorku nesou zcela jinou podobu než bílkoviny dosud známých chřipkových virů. S vakcínou se muselo začít doslova od podlahy.

Asijské zdravotnické organizace mezitím vyzkoumaly, že v populaci jsou vůči novému viru imunní jen osoby ve věku nad 70 let, které přežily tzv. ruskou chřipku z let 1889-1890.

Hilleman zatlačil na pilu a vývoj vakcíny zadal laboratořím jako státní zakázku s nejvyšší prioritou. Jak správně předpokládal, virus H2N2 udeřil v USA během léta a vyžádal si první várku obětí. Zabíjel především staré lidi, těhotné ženy a pacienty s plicními a srdečními chorobami.

Honkongská chřipka: Jak probíhala epidemie podobná koronaviru v roce 1968
Magazín

Honkongská chřipka: Jak probíhala epidemie podobná koronaviru v roce 1968

Pandemie zasáhla svět v komplikované době studené války, což vedlo k vytváření různých konspiračních teorií. Generální chirurg USA Leroy E. Burney na to konto striktně popřel, že by chřipkový vir zmutoval následkem jaderných pokusů v Tichomoří. Na otázku, zda virus nevypustili naschvál komunisté ze sovětského bloku, odpověděl věcně: "Ne, tomu nevěřím. Epidemie čas od času prostě propuknou."

V polovině září 1957 bylo připraveno 8 milionů dávek vakcíny a výrobci se zavázali dodat dalších 50 milionů do února následujícího roku. Distribuce ovšem probíhala pomalu a přednost měli lidé s chronickými chorobami, zdravotníci, hasiči a policisté. Virus H2N2 stačil během roku zabít téměř 116 tisíc osob ve Spojených státech, 30 tisíc obětí hlásilo Západní Německo a dalších 30 tisíc Velká Británie. Celosvětově si pandemie vyžádala zhruba 1,1 milionu životů.

Předpokládá se nicméně, že bez včasně vyvinuté vakcíny by byla konečná bilance mnohem horší.

Tagy Hongkong chřipka Maurice Hilleman Německo Tichomoří USA vakcína Velká Británie virus