K Zemi se řítí asteroid velký jako věž v Pise. Dorazí na Valentýna roku 2046 a hrozí katastrofou

Elena Velímská | 12. 3. 2023

Vesmírné události a dění sledují vesmírné agentury. V únoru 2023 NASA zaznamenala asteroid, který je na cestě k Zemi. Agentura propočítala, že by k srážce mohlo dojít 14. února 2046, šestnáct minut před pátou odpoledne. Jakou hrozbu pro nás představuje?

Rizikoví „blízkozemci“

www.dailymail.co.uk, www.livescience.com, www.esa.int

Možné riziko pro naši planetu představují objekty blízké Zemi, v angličtině Near-Earth Objects (NEO). Jsou to planetky nebo komety, jejíchž velikost se pohybuje od pár metrů až po desítky kilometrů. Obíhají kolem Slunce a jejich dráhy jsou blízko Zemi. V závislosti na jejich velikosti by v případě srážky mohly způsobit značné škody. V současné době jich mají vědci na seznamu více než 20 000. I když je pravděpodobnost, že by velký objekt zasáhl Zemi a způsobil škodu nebo velkou katastrofu velmi malá, přesto astronomové NEO neustále sledují. Zjistili tak, že směrem k Zemi míří 2023 DW.

Blízko Země proletěl záhadný divně se chovající asteroid. Vědci ještě nic podobného neviděli
Magazín

Blízko Země proletěl záhadný divně se chovající asteroid. Vědci ještě nic podobného neviděli

Asteroid na cestě k Zemi

Objekt nazvaný 2023 DW poprvé vědci na jeho dráze zpozorovali 27. února 2023 a jeho existenci potvrdili o den později. Dlouhý je jako šikmá věž v Pise, jak použil přirovnání italský vědec NASA, tedy 50 metrů a jeho průměr je 165 metrů. Jeho srážka se Zemí by byla srovnatelná s tzv. tunguskou událostí neboli katastrofou či záhadou z roku 1908. Tehdy v sibiřské tajze ve výšce 5 až 10 kilometrů nad zemí došlo k výbuchu vesmírného těleso zhruba stejné velikosti jako 2023 DW o odhadované síle 10 až 30 megatun. Zlikvidoval porost na rozloze více než 2 000 kilometrů čtverečných.

Hrozba pádu asteroidu na Zem do roku 2300 je reálná, připustila NASA. Co by se s námi stalo?
Magazín

Hrozba pádu asteroidu na Zem do roku 2300 je reálná, připustila NASA. Co by se s námi stalo?

Asteroid 2023 DW je dostatečně velký na to, aby srovnal se zemí velké metropole Los Angeles, Washington nebo ostrov Havaj, kam by dle předpokladů vědců mohl dopadnout. Jsou i další možné oblasti kontaktu asteroidu se Zemí od Tichého až po Indický oceán.

Následující video ukazuje simulaci přiblížení 2023 DW k Zemi

Zdroj: Youtube

Odhady a hrozba

Asteroid 2023 DW astronomové sledují od prvního dne, kdy ho zaznamenali. A odhady, jaká je možnost, že ohrozí Zemi, se každý den přepočítávají. Dle posledních pozorování se počátkem března snížila na 1:560. V současné době je na seznamu NASA na turínské stupnici na hodnotě 1, což znamená, že není důvod k obavám. „Současné výpočty ukazují, že možnost srážky je velmi nepravděpodobná a není důvod k pozornosti nebo znepokojení veřejnosti. Nová teleskopická pozorování velmi pravděpodobně povedou k přeřazení do stupně 0,“ uvedla NASA na svém Twitteru. Dále pak píše, že když jsou objeveny nové objekty trvá až týdny, než se podaří přesně předpovědět jejich dráhy na několik následujících let.

Tagy asteroid Den svatého Valentýna katastrofa Los Angeles NASA Pisa Slunce Twitter Washington, D.C. Země