A o jaký asteroid se jedná? Bennu, vesmírná skála, která o sobě dává vědět v blízkosti Země každých šest let. Skutečně dechberoucí je však skutečnost, že náš vesmírný tanec s Bennu může 24. září 2182 nabrat katastrofální obrátky.

Vesmírný maraton jde do poslední části

I když si možná myslíte, že celá událost je světelné roky daleko, buďte si jisti, že NASA neriskuje. Rich Burns, vedoucí projektu OSIRIS-REx v Goddardově středisku kosmických letů NASA v Greenbeltu ve státě Maryland, popisuje současný stav jako "poslední etapu této sedmileté cesty". Je to jako maraton vesmírných rozměrů, kde hrdost, radost a neochvějné odhodlání dokončit závod, jsou hnacím motorem mise.

Velikost je relativní

Bennu, který měří na šířku asi půl kilometru, může znít hrozivě, ale je jen o polovinu menší než asteroid, který údajně vyhubil dinosaury. Takže i když by jeho dopad způsobil obrovskou spoušť v okruhu přes 900 km, neznamenal by globální vyhynutí.

Ale je zde jedna neopomenutelná skutečnost – pravděpodobnost, že Bennu v roce 2182 skutečně narazí do Země, je jen jedna ku 2700. Přesto to není jediné datum, kdy se na našem radaru objeví asteroid.

Šance, že se Bennu vydá na cestu do roku 2300, je jedna ku 1750.

Mise NASA

Před sedmi lety NASA zahájila průlomovou misi OSIRIS-REx, jejímž cílem bylo odebrat vzorky z Bennu. Sonda se vrátila zpět na Zemi vlastně jen 159 let před potenciálním dopadem.

Astrofyzik Hakeem Oluyesi z NASA je přesvědčený, že OSIRIS-REx se chystá změnit pravidla hry v našem chápání vzniku naší sluneční soustavy. Říká: "Jedná se o čistý nezkažený materiál, který odhaluje tajemství rané sluneční soustavy. Dlouho očekávaným objevem by byl nález biologických molekul nebo dokonce prekurzorů života."

Podívejte se na video o cestě NASA k asteroidu Bennu:

Zdroj: Youtube

Přepíšeme hvězdný osud?

Ačkoli se tedy možná potýkáme s určitou vesmírnou nejistotou, buďte si jisti, že lidstvo nenechá kámen na kameni, nebo bychom měli říci, že nenechá žádný asteroid neprozkoumaný.

A až přijde rok 2182, budeme připraveni v případě potřeby přepsat náš osud a zajistit, aby naše milovaná planeta zůstala v bezpečí.

Do té doby sledujme oblohu a držme si palce, aby se nám podařil nebeský zvrat, který Zemi neohrozí.

Zdroje: www.express.co.uk, en.wikipedia.org/Bennu, abcnews.go.com