Hrozba pádu asteroidu na Zem do roku 2300 je reálná, připustila NASA. Co by se s námi stalo?

Jarouš M Komořanský | 28. 12. 2022

Asteroid pojmenovaný Bennu je jedním z nejnebezpečnějších známých asteroidů v naší Sluneční soustavě. Ač šance na to, že by zasáhl Zemi, jsou malé, není to zcela vyloučeno. Navíc kolem roku 2300 je tato hrozba nejvyšší.

NASA tento asteroid neustále pozoruje a díky shromážděným datům dokáže předpovídat jeho dráhu do roku 2300. Zjištění mise OSIRIS-REx ukazují, že Bennu má šanci 1:1750, že do roku 2300 narazí do Země, což je vyšší pravděpodobnost, než se dříve vědci domnívali. I tak se ale nejedná o žádnou vážnou hrozbu. Mise OSIRIS-REx dorazila k Bennu v prosinci 2018 a odletěla začátkem loňského roku. Přitom získala dosud nevídané informace, odebrala z povrchu asteroidu vzorek, který v současné době míří zpět na Zemi. Vzorek dorazí na Zem v září příštího roku, 2023.

Na video o asteroidu Bennu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Hypotetický náraz? Nehrozí

Kdyby se tak ale hypoteticky stalo, náraz Bennu do Země by vytvořil kráter o velikosti 10 až 20 násobku velikosti asteroidu, čímž by způsobil devastaci oblasti, která může dosáhnout až 100násobku velikosti kráteru.

"Úkolem NASA v oblasti planetární obrany je vyhledávat a monitorovat asteroidy a komety, které se mohou přiblížit k Zemi a mohou představovat nebezpečí pro naši planetu," uvedl Kelly Fast z ústředí NASA ve Washingtonu. „Mise OSIRIS-REx nám poskytla mimořádnou příležitost modely zpřesnit a otestovat, což nám pomůže lépe předpovědět, kde se Bennu bude nacházet, až se za více než sto let přiblíží k Zemi." Nejbližší přiblížení Bennu k Zemi by mělo nastat 24. září 2182, přičemž šance na srážku se Zemí je v tento den 1 ku 2700, což je stále velmi nízké číslo.

Známe více… ale co kdyby?

Díky misi se vědci dozvěděli i to, že Bennu je asteroid ve tvaru rotujícího vrcholu složený z hornin spojených gravitací. Je široký asi 500 metrů a vědci nyní mohou vymodelovat i jeho trajektorii, předpovědět budoucí pohyb a posoudit, zda existuje možnost srážky.

Je třeba zmínit, že dráhy asteroidů kolem Slunce se v průběhu času mění, a to rovněž díky tzv. "gravitační klíčové dírce", což je malá oblast vesmíru, kde gravitace planety může změnit dráhu prolétající planetky. Právě to by mohlo Bennu nasměrovat blíže k Zemi k budoucímu střetu s naší planetou.

NASA zamíří k asteroidu, který může zbourat světovou ekonomiku. Má cenu 10 kvintilionů USD
Magazín

NASA zamíří k asteroidu, který může zbourat světovou ekonomiku. Má cenu 10 kvintilionů USD

Před poslední studií se vědci obávali, že Bennu by mohla mít 26 potenciálních gravitačních klíčových děr, ale nyní myslí, že by mohly být nebezpečné jen dvě z nich. "Měli bychom však mít na paměti, že pravděpodobnost dopadu je celkově opravdu malá," řekl Farnocchia z NASA. "Ve skutečnosti existuje 99,94 % pravděpodobnost, že nedojde k nárazu do trajektorie. Není tedy žádný zvláštní důvod k obavám."

Pokud by však Bennu, široký asi půl kilometru, přece jen na Zemi dopadl, velmi by zdevastoval poměrně velkou oblast. I menší asteroidy totiž dokážou způsobit velkou paseku.

Více informací získáte zde:

Zdroj: Youtube

Zdroje: edition.cnn.com, www.dailystar.co.uk

Tagy asteroid Benu Kelly Fast NASA Slunce Sluneční soustava Washington, D.C. Země