NASA zamíří k asteroidu, který může zbourat světovou ekonomiku. Má cenu 10 kvintilionů USD

Lenka Bělská | 9. 12. 2022

Nachází se asi 370 milionů kilometrů od Země. I přesto, že je tak daleko, je pod intenzivním hledáčkem vědců. Ti totiž předpokládají, že se může skládat z velmi cenných kovů, jako je železo, nikl a zlato. Je tak označován za Svatý grál budoucího těžařského průmyslu.

Asteroid 16 Psyche byl objeven v roce 1852 italským astonomem Annibale de Gasparisem. Jeho průměr je asi 226 kilometrů, což je přibližná vzdálenost mezi Ostravou a Pardubicemi. Den na něm trvá přes čtyři hodiny a Slunce oběhne za pět pozemských let.

Kdysi Měsíc míval hustou atmosféru a mohl hostit život. Vědci doufají v nový převratný objev
Magazín

Kdysi Měsíc míval hustou atmosféru a mohl hostit život. Vědci doufají v nový převratný objev

Odborníci, kteří ho později zkoumali pomocí Hubbleova teleskopu, zaujal hned z několika důvodů. Nejenže patří mezi dvanáct nejhmotnějších planetek typu M, jež obsahují vzácné kovy, ale předpokládají, že by mohl být částečným jádrem rozbité planetesimály. Těles, z nichž se pravděpodobně vytvořila naše Sluneční soustava.

Asteroid Psyche a jeho hodnota

Astronomové na Zemi studovali 16 Psyche ve viditelných a infračervených vlnových délkách. Čím více ho pozorovali, tím byli překvapenější. Odhadli, že planetka by mohla obsahovat kolem 15 milionů tun drahých kovů o celkové hodnotě až 700 trilionů dolarů. NASA na nic nečekala a začala plánovat misi, jejímž cílem bylo zjistit její přesné složení a možnost těžby.

Zdroj: Youtube

Představa využití surovinového bohatství vesmíru již není pohádkou budoucnosti. Díky rozvoji nových technologií, jako je robotizace a umělá inteligence, nabývá zřetelnějších obrysů. Získávání některých kovů na Zemi je totiž stále obtížnější a nákladnější. 

Na Měsíci se začaly objevovat záhadné záblesky jasného světla. Nikdo netuší, co je způsobuje
Magazín

Na Měsíci se začaly objevovat záhadné záblesky jasného světla. Nikdo netuší, co je způsobuje

Otázkou však stále zůstává návratnost vesmírné těžby. Na jedné straně jsou náklady na vynesení strojů do kosmu a jejich provoz, na straně druhé propočet, za kolik by se suroviny daly prodat. „Zlato a nikl jsou tak drahé, protože je jich málo. Jakmile by již nebyly vzácné, jejich cena by se propadla. V tu chvíli by ekonomika tohoto businessu přestala fungovat,” vysvětluje v rozhovoru pro magazín Ekonom Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Zbytečná mise?

NASA i přes tato rizika na zahájení mise intenzivně pracovala. Kosmická loď měla odstartovat v srpnu tohoto roku. Kvůli technickým potížím se ale změnily plány. Mezitím se objevily další komplikace. Vědci z Purdueovy a Brownovy univerzity zjistili, že interakce 16 Psyche s ostatními objekty je menší, než se původně myslelo. To naznačuje, že má nižší hustotu. Jejich model zároveň ukázal, že planetka má s největší pravděpodobností kovový pouze plášť.

Zdroj: Youtube

NASA se ale nevzdává. Kosmická loď mířící k asteroidu by měla odstartovat v říjnu příštího roku. K cíli by měla dorazit v srpnu 2029. Výzkum 16 Psyche by tak mohl nabídnout nejen možnost těžby, ale také nový pohled do nitra terestrických planet, do nichž patří i Země.

Zdroj:

www.morezprav.cz, www.smithsonianmag.com, www.solarsystem.nasa.gov

Tagy Hubbleův vesmírný dalekohled kovy NASA Ostrava Pardubice planetka Slunce Svatý grál těžba Země