Start je konkrétně naplánovaný na 5. října. „Tým inženýrů a techniků pracují téměř nepřetržitě,” říká projektový manažer společnosti Psyche v laboratoři Jet Propulsion Laboratory NASA v jižní Kalifornii Henry Stone. „Jakmile dokončíme testování vědeckých přístrojů, hardwaru a softwaru, začneme sondu plnit pohonným plynem.”

Pokud se tedy vše podaří, za čtyři roky kosmická loď dorazí k asteroidu. Zde stráví nejméně 26 měsíců sběrem snímků a dat, která vědcům konečně řeknou, z čeho se skládá, jaký je jeho původ a stáří. Zařízení bude vybavené magnetometry, multispektrálním zobrazovačem a spektrometrem gama záření a neutronů.

16 Psyche

Planetka typu M byla objevená 17. března roku 1852 italským astronomem Annibalem de Gasparisem. Viditelná a infračervená měření vlnových délek naznačují, že je tvořená železem, niklem a pravděpodobně řadou dalších vzácných kovů, jako je zlato, platina, měď, kobalt, iridium a rhenium. Právě její složení nedává spát jak vědcům, tak podnikatelům.

Odborníci z NASA si totiž myslí, že 16 Psyche, jejíž průměr činí kolem 200 km, je zbytkem jádra planety o velikosti Marsu, která však byla zničená v rané fázi vzniku sluneční soustavy. Doufají, že těleso jim prozradí více o tom, jak se formovaly oběžnice podobné naší Zemi. 

Businessmany zase zajímá, jaké konkrétní prvky asteroid obsahuje. „Jen samotné železo by mělo hodnotu 10 000 kvadrilionů dolarů,” říká vesmírná vědkyně z MIT Lindy Elkins-Tanton. „Za předpokladu, že bychom ho byli schopni vytěžit, mohla by se zhroutit světová ekonomika,” varuje.

Kovový důl

Nově nabyté množství by totiž způsobilo propad hodnoty drahých kovů. „Všechny společnosti zapojené do těžby, distribuce a obchodování s těmito komoditami by jednoduše zkrachovaly,” říká Elkins-Tanton. „Zároveň by hrozilo, že trh by ovládl jen jeden hráč.”

Zdroj: Youtube

Podle vědkyně se však nemusíme bát. Současné technologie neumožňují ani vesmírnou těžbu, ani přesunutí tělesa na Zemi.

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.globalnews.ca, www.forbes.com, www.jpl.nasa.gov, www.dailymail.co.uk