Právě v tento den by se měla planetka označená jako 1997 XF11 přiblížit k Zemi. Dokonce podle vědce existovala šance, že by ji mohla zasáhnout. Marsdenovy výpočty vyvolaly paniku. Novinové titulky po celém světě hlásaly, že se blíží konec světa. 

Těleso ze skupiny blízkozemních asteroidů Apollo totiž není žádné tintítko. Je široké jako 250 fotbalových hřišť nebo 125 dvoupatrových autobusů. S přehledem by tak zničilo metropole, jako je Londýn nebo New York. 

Nebezpečný asteroid?

Astronomové proto co nejrychleji procházeli další data. Měli štěstí. 1997 XF11 byl náhodně zachycený v roce 1990. Pro provedení důkladnější analýzy oběžné dráhy dospěl Don Yeomans, tehdejší vedoucí skupiny Solar System Dynamics v laboratoři Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadeně v Kalifornii, spolu se svým kolegou Paulem Chodasem k závěru, že se Brian Marsden zmýlil.

Zdroj: Youtube

„Náš počítačový program posunul dráhu tělesa o 966 tisíc kilometrů. Pravděpodobnost dopadu je tak nulová,” uvedli odborníci. Debata kolem tohoto vesmírného objektu však stále pokračovala. Jsou si astronomové stoprocentně jistí? Už jednou se přece ukázalo, že jejich výpočty nejsou neomylné.

„Ano, jsme si jistí. Neexistuje žádná šance, že 1997 XF11 naši planetu zasáhne, ať v roce 2028 nebo za 200 let,” uvedl Chodas v tiskové zprávě v roce 2018. „Víme to díky datům, které shromažďuje centrum NASA pro výpočet drah asteroidů a komet ze všech observatoří na světě. Díky nim jsme schopni mapovat pozice potenciálně nebezpečných těles jak v minulosti, tak v budoucnosti.”

Blízkozemní tělesa

NASA však připouští, že je schopná kontrolovat maximálně 90 % blízkozemních planetek s průměrem větším než jeden kilometr, které by nás mohly ohrozit. U menších asteroidů, jež kolem nás pravidelně prolétávají ve vzdálenosti menší, než obíhá Měsíc, spoléhají, že je zničí naše atmosféra.

Letos nás již podle agentury minulo padesát těles. Poslední byl 2023 NT1 o velikosti až 60 metrů, který kolem nás proletěl 13. července v 1/4 lunární vzdálenosti. Odborníci se o jeho existenci dozvěděli až o dva dny později. K Zemi se totiž přiblížil od Slunce. Toto je dobře známá díra v systému planetární ochrany. Podobně astronomy překvapil Čeljabinský bolid, jenž v roce 2013 vybuchl nad Ruskem.

Zdroje: www.express.co.uk, www.jpl.nasa.gov, www.washingtonpost.com, www.en.wikipedia.org