Vakcína AstraZeneca. Jak vychází ze srovnání britského průzkumu

Lenka Samuely | 13. 3. 2021

Pandemie koronaviru je tu s námi již rok. Nyní přichází na řadu očkování, díky kterému by se mohl život mnoha lidí vrátit do „normálu", tedy do životního stylu před pandemií. Pozornost se nyní směřuje na bezpečnost vakcín. Jak si na tom stojí AstraZeneca, která byla testována na menší části dobrovolníků než další očkovací látky?

Oxforská vakcína je vyrobena z oslabené verze viru běžného nachlazení (známého jako adenovirus) od šimpanzů. Byl upraven tak, aby vypadal spíše jako koronavirus, i když nemůže způsobit nemoc. Po injekci učí imunitní systém těla, jak v případě potřeby bojovat proti skutečnému viru.

Na rozdíl od vakcíny společnosti Pfizer, která musí být uchovávána při extrémně nízké teplotě (-70 °C), lze oxfordskou vakcínu skladovat v běžné lednici. Díky tomu se mnohem jednodušeji distribuuje. Některé země EU původně nabídly očkování touto vakcínou pouze lidem v rozmezí věku 18 až 64 let s argumentem, že nefunguje pro starší jedince. Tím rozpoutaly diskuzi o tom, zda je vakcína AstraZeneca dostatečně účinná a do jaké míry.

92% účinnost

"Účinnost vakcíny po jediné standardní dávce od 22. do 90. dne po očkování byla 76 procent a modelová analýza ukázala, že ochrana během tohoto počátečního tříměsíčního období neklesala. Pokud druhá dávka přišla nejméně 12 týdnů po první, byla její účinnost 82,4 procent,“ uvedli vědci z Oxfordu. (Zdroj: www.ceskenoviny.cz)

To je však stále o 13 % méně, než uvádí konkurenční vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Podle Aziza Sheikha, profesora a vedoucího výzkumného pracovníka a ředitele Usher Institute of Edinburgh, který prováděl v posledních dnech studii v rámci skotského očkování, jsou ale tyto vakcíny srovnatelné a AstraZeneca projevovala účinnost 94 %. (Zdroj: www.nytimes.com)

Skotský výzkum je klíčový

Pozitivní je, že skotský výzkum se prováděl přímo na očkovaných. Předchozí výsledky týkající se účinnosti vakcín totiž pocházejí z klinických studií. „Tyto výsledky jsou velmi povzbudivé a poskytly nám velké důvody k optimismu do budoucna. Nyní máme důkazy napříč celou zemí, že očkování poskytuje ochranu před hospitalizací na Covid-19. Zavádění první dávky vakcíny je nyní třeba globálně urychlit, aby se pomohlo překonat tuto hroznou nemoc," řekl profesor Aziz Sheikh.

V rámci projektu EAVE II, který využívá údaje o pacientech ke sledování pandemie a zavedení vakcíny v reálném čase, analyzovali vědci z univerzit v Edinburghu, Strathclyde, Aberdeenu, Glasgow a St Andrew's and Public Health Scotland (PHS) soubor dat pokrývající celou skotskou populaci o velikosti 5,4 miliónu lidí. Údaje o účinku vakcíny byly shromážděny mezi 8. prosincem a 15. únorem. Během tohoto období bylo podáno 1,14 milionu vakcín a 21 procent skotské populace dostalo první dávku.

Vědci analyzovali údaje každý týden tohoto období, včetně záznamů praktických lékařů o očkování, hospitalizaci, registraci úmrtí a výsledcích laboratorních testů, a porovnali výsledky těch, kteří dostali první injekci, s těmi, kteří ne. Ve čtvrtém týdnu po podání počáteční dávky bylo prokázáno, že vakcíny Pfizer a Oxford-AstraZeneca snižují riziko hospitalizace z Covid-19 až o 85 procent, respektive 94 procent. (Zdroj: www.ed.ac.uk)

Tagy AstraZeneca Edinburgh Evropská unie Glasgow očkování Oxford pandemie Pfizer vakcína