Kukátkem do historie

Austrálie byla desítky tisíc let domovem domorodých obyvatel. O tom, který evropský mořeplavec jako první vstoupil na australskou pevninu se dlouho vedly spory. Mluvilo se o James Cookovi (1770), první doložené přistání ale pochází z roku 1606. Tehdy nizozemský objevitel Willem Janszoon přistál na západní straně poloostrova Cape York a zmapoval asi 300 km pobřeží. Jak ale ukázaly tisíc let staré měděné mince, ani Cook ani Janszoon nemuseli být první kteří, spustili kotvu u australských břehů.

Do historie ještě jednou

Za „měďáky“ se musíme vrátit zpět v čase ještě jednou. A to do druhé světové války. Přesněji řečeno do roku 1944. Poté, co japonské bombardéry zaútočily v roce 1942 na přístav Darwin, hlavní město Severní Austrálie. Neobydlené Wesselovy ostrovy u severního pobřeží se staly strategickým místem. Zajišťovaly ochranu pevniny. Na jednom z ostrovů sloužil na radiostanici australský voják Maurie Isenberg. Ve svém volném čase rád chodil rybařit.

A tak jednoho dne, když si na pláži hledal vhodné místo k rybaření, našel v písku hrst starých mincí. Netušil, jakou mají hodnotu. Prozíravě si je ale strčil do kapsy. Po návratu na stanici je uložil do plechové krabičky od sirek a místo nálezu na vojenské mapě označil křížkem.

Mince nalezené na pláži ukazuje video:

Zdroj: Youtube

Zapeklitá záhada

Staré mince byly v plechovce pečlivě uloženy čtyřicet let. Starý Isenberg si po letech na svůj poklad z války ukrytý v plechovce vzpomněl a mince poslal do muzea v Sydney. I tam si nějaký čas poležely, než se i s mapou a místem označený křížkem dostaly do rukou archeologa Mike Hermese.  

Tým australských a amerických historiků, archeologů a numismatiků pak stáří pěti měděných mincí odhadnul na 900 až 1 300 let. Byly mezi nimi také čtyři „drobáky“ Nizozemské východoindické společnosti ze 17. a 18. století.

Měděné mince pocházejí z bývalého afrického sultanátu Kilwa z ostrova u Tanzánie, který je jako významná archeologická lokalita zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kilwa byla prosperujícím přístavem s kvetoucím obchodem. Hermes říká, že stejné mince jako našel Isenberg byly nalezeny pouze v Ománu na Arabském poloostrově. Dodává: „Je to záhadné rozšíření.“

A tečka?

Mince z Kilwy, které Isenberg našel na pláži australských Wesselových ostrovů, můžou ukazovat na kontakt mezi australskými domorodci a obchodníky z Kilwy. Stejně tak je i možné, že afričtí obchodníci na plavbě ztroskotali nebo se na australském ostrově ukryli před piráty. Není ani vyloučené, že je tam „vytratili“ Portugalci, kteří v roce 1505 vyplenili Kilwu. V každém případě naznačují, že evropští objevitelé nejsou první, kteří se, kromě domorodců, v Austrálii objevili.

Na místo, které Isenberg označil křížkem, se na své expedici v roce 2011 vydal Mike Herbes. Kromě nábojnic a jiných „válečných suvenýrů“ našel ještě jednu kilwskou minci. Jako další se vydal na Wesselovy ostrovy pátrat po dalších mincích a možných důkazech jejich původu antropolog Ian McIntosh. Už žádné mince nenašel…

Zdroje: www.news.com.au, www.australiangeographic.com.au, www.theguardian.com