Tajemství Baby Jagy: Kdo ve skutečnosti byla a co chtěla po těch, které polapila

Eliška Krásnohorská | 30. 8. 2019

Babu Jagu neboli ježibabu máme spojenou hlavně s pohádkami. Ošklivá stará paní, většinou s bradavicí na nose má však historické kořeny! Jak tahle postava vznikla?

Baba Jaga je mytická bytost slovanského folklóru. V Rusku je to nejoblíbenější záporná postava a objevuje se téměř v každé pohádce. "Baba Yaga" má řadu významů.

Baba je ve slovanštině výraz pro starou ženu, záleží do jakého slovanského jazyka je zrovna přeložen. Jaga, nebo Laga, znamená hrůzu a chvění v srbštině a chorvatštině, hněv ve slovinštině, čarodějnici ve starém českém jazyce a zlověstnou dřevěnou nymfu v moderní češtině.

Ruská baba Jaga má podobu staré odpudivé ženy se šedými vlasy, často velmi vyhublé a někdy i s železnými zuby. Její osoba má vyvolávat strach, často se používá jako výhrůžka pro zlobivé děti.

Podoba Baby Jagy je vždy podobná i na historických obrázcích.

Co se týká obydlí Baby Jagy, to všichni jistě známe z notoricky známé pohádky Mrazík! Čarodějnice tam žije v domečku na kuří noze, což je prakticky přesný popis domečku této legendární postavy.

Chaloupka je malá, ale stojí na vysokém kuřecím pahýlku, který se otáčí na povel své majitelky. Okna slouží jako oči, kterými hlídá, zda někdo nenarušil její teritorium.

Když se domeček otáčí, vydává vrzavé a písklavé zvyky, k nechtěným návštěvníkům se však otáčí zády tak, aby se nedostali ke dveřím. Vždy se nenachází uprostřed hlubokého lesa, je to totiž skvělé maskování.

Známý domeček na kuří nožce.

Co se týká osobnosti Baby Jagy, nemá v sobě téměř ani kousek dobra. Je popisována jak čistě negativní postava. Libuje si v požírání dětí, nepohrdne však ani dospělým jedincem.

Tráví celé dny v lese, kde hledá vhodné oběti. Když sní všechno maso, kosti drtí v kamenné hmoždíři. Jako dopravní prostředek používá samozřejmě koště, jak nám je známo z pohádek.

Čarodějnice má sice silnou moc a může lidem pomáhat, nedává to však zadarmo. Pokud svojí pomoc nabídne, chce za to splnit tři úkoly, pokud dotyčný zklame, nejen, že mu nepomůže, ale ještě ho čeká smrt sežráním!

Ráda svačí děti i dospělé.

Příběhů s Babou Jagou je mnoho, často scénářem připomínají Jeníčka a Mařenku. Dvě děti se dostanou do domečku na kuří noze a dostanou úkoly, které nedokážou splnit.

Čarodějnice je za to nacpe do pece a s pomocí mluvících lesních tvorů sežere. Na rozdíl o české verze se happyend nekoná. Další příběh je o dívce Vasilise, která hledá ohnivé světlo. Té se podaří odpovědět na otázky a světlo si skutečně odnese... Baba Jaga si dokonce zahrála svojí roli i ve filmu Hellboy či Ant man!

Povídek o této legendární babici je mnoho, rozhodně ale snad neexistuje nikdo, kdo by jí neznal! A co vy, máte ve svém okolí někoho, kdo vám připomíná Babu Jagu?