V raném stadiu pomůže změna životního stylu, zdravější strava bohatá na vitamíny a vlákninu, lepší obuv a více pohybu. Vyzkoušet můžete také léčivé procedury prověřené předchozími generacemi.

Křečové žíly vznikají zvětšením povrchových žilek, což nastává v důsledku jejich přetížení přílišným objemem krve, nebo zeslabením cévních stěn. Při hledání léčivých látek se proto musíme zaměřit na takové, které zlepšují krevní oběh a stěny cév zpevňují.

K pročištění celého organismu včetně krve pomáhá jablečný ocet. Smíchejte sklenici vody se dvěma lžičkami jablečného octa a směs pijte dvakrát denně. Zanedlouho pocítíte úlevu a očividné výsledky by se měly dostavit asi po měsíci pravidelného užívání.

Za další superpotravinu pro boj s varixy je považována petrželka. Ta obsahuje velké množství chlorofylu, jenž čistí krev a podporuje tvorbu nových červených krvinek. V petrželce kromě toho najdeme i velkou dávku vitamínu C a flavonoidů, které se starají o pružnost cévních stěn.

Z bioflavonoidů vyniká rutin, důležitý antioxidant, jemuž se mimo jiné připisuje význam v prevenci krevních sraženin. Rutin navíc posiluje kapiláry, a hraje tak velkou roli při hojení křečových žil. Najdeme ho například v pohance, jablkách, černém rybízu, zeleném čaji a citrusových plodech.

  • Nepříjemné projevy varixů můžeme zmírnit také vnějšími zábaly. Na zanícená místa naneseme tvaroh, obalíme plátnem a převážeme. Necháme působit přes noc.
  • Tišící účinky má rovněž zábal ze zelných listů. Aby byly měkké a hebké, spaříme je ve vodě a následně je přejedeme horkou žehličkou.
  • Postiženou nohu můžete zabalit i do hadříků namočených v odvaru z měsíčku lékařského. Doporučuje se také jemná masáž s použitím olivového oleje.