Jak vypadá, když se letadlo řítí k zemi? Bahia jediná přežila havárii Airbusu

Bahía Bakari

Bahía Bakari

Foto: profimedia

Píše se rok 2009 a malá Francouzka Bahía Bakari cestuje se svou matkou na Komorské ostrovy. Nad Indickým oceánem začíná letadlo klesat, chystá se přistát. Bahía vše pozorně sleduje z okénka. V tom ji nevysvětlitelná síla vytrhne ze sedadla a holčička se ocitne v ledové vodě. Máma už vedle ní nesedí. Všude je tma.  

Jsou dvě hodiny ráno, vzduch studí v nose a Bahía stále netuší, co se stalo. Neumí plavat, nemá záchrannou vestu, naštěstí vedle sebe nahmatá objekt, který ji nakonec zachrání život - kus trupu Airbusu, na němž se dalších 9 hodin bude plavit. Slunce pomalu vychází a Bahíu šok stále nepustil; stále nerozumí tomu, co se stalo, proč není na letišti, v teple a vedle své maminky. A zatímco kolem plují mrtvá těla, osobní věci pasažérů a vzduch je cítit palivem, Bahía se domnívá, že z letadla vypadla jako jediná a ostatní bezpečně přistáli na ostrovech.

Jaká byla skutečná příčina Gagarinovy smrti? Rusové stále mlží


Záchrana připlula až po dlouhých hodinách. Vláda Komorských ostrovů neměla vlastní plavidla, která by mohla poslat na místo nehody, a musela vyslat soukromou loď, jež sloužila jako přepravník mezi ostrovy a Madagaskarem.

Pravdu se Bahía dozvěděla až v nemocnici. Byla jedinou osobou ze 153 pasažérů jemenského Airbusu, která nehodu přežila. Bahía z toho vzešla fyzicky relativně v pořádku, utrpěla jen zlomeninu pánve a klíční kosti, popáleniny na kolenou a četné modřiny.

Jaká byla příčina smrti pasažérů Titaniku: Mnoho lidí zabily už záchranné vesty.


Dva dny na to Malou Bahíu dopravil francouzský vládní speciál do její pařížské nemocnice, kde se setkala se svým otcem a sourozenci. Poznat ji přišel i tehdejší prezident Nicolas Sarkozy.

Byl to zázrak, jak později uvedla ve své knize Já, Bahia, zázračně zachráněná, kterou napsala společně s publicistou Omarem Guendouzem. Věhlasný režisér Steven Spielberg chtěl její příběh zfilmovat, Bahía jeho nabídku odmítla, bála se, že by byl příliš děsivý.

Akční letáky