Podívejte se na tajemné záběry zatopeného starověkého města. Jsou úžasné!

Tereza Malá | 13. 9. 2022

Starobylé město Baia v Itálii bylo římské město na břehu Neapolského zálivu. Nyní je považováno za součást Bacoli v regionu Kampánie. A místo má svou bohatou historii. Od roku 100 př. n. l. do roku 500 n. l. si v této oblasti stavěla luxusní vily jen bohatá smetánka. Baia byla po celá staletí luxusním starověkým letoviskem, místem požitkářství a také samozřejmě korupce. Pak bylo ale město navždy potopeno. Proč?

Samotné město Baia bylo pojmenováno podle kormidelníka Odysseovy lodi v Homérově Odyssei, který byl údajně pohřben nedaleko. Dnes zatopené ruiny města s podvodními sochami vyprávějí svůj tajemný příběh, který se ale nikdy nedozvíme. Co může za to, že se luxusní letovisko ponořilo do moře? Podle archeologických průzkumů bylo mnoho drobnějších staveb chráněno v jakémsi parku.

Přestože se jednalo o aktivní sopečnou oblast, město bylo postaveno na Kumejském poloostrově na Flegrejských polích.

Na město se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Co se stalo?

V místě, kde Baia stála, měly svou vilu i takové osobnosti, jako Julius Caesar, Septimius Severus nebo Nero. Historicky významní lidé si zde stavěli svá luxusní sídla a velká část města byla majetkem Augusta. V roce 138 n. l. zde dokonce zemřel římský císař Hadrián. Po všech těchto osobnostech zde zůstaly vystaveny předměty, které kdysi patřily Pompeiově dceři Pompeii Magně, jež je darovala Tiberiovi. O tom, jaký byl osud těchto předmětů - brože, pláště či zlaté buly, by mohly vyprávět snad jen pod vodou pohřbené sochy bez hlav.

Soch zde totiž bylo vykopáno skutečně mnoho. Jednou z těch hlavních je socha Afrodity z Baiae. Významné archeologické vykopávky v roce 1941 pak odhalily celé budovy, termální komplexy a bohaté vily z různých období.

Půda Baie byla snížena pod úroveň moře ve dvou fázích, které nakonec vyústily v celkové zatopení. Pozdější nálezy však odhalily krásu tohoto města.

Baia v dobách největší slávy

Poté, co bylo místo objeveno, byly odhaleny četné sádrové odlitky helénistických soch, které jsou nyní vystaveny v archeologickém muzeu města. Zároveň archeologové zjistili, že ve městě se nacházelo několik chrámů kopulovitého charakteru: Merkuriův chrám, Dianin chrám a Venušin chrám. Mnoho míst mělo nádherné terasy s výhledem na moře a majestátní schodiště.

Podívejte se na úchvatné záběry starověkých civilizací, které pohltilo moře
Magazín

Podívejte se na úchvatné záběry starověkých civilizací, které pohltilo moře

Město ve své době uspokojovalo potřeby mocné římské elity, a navíc zde vyvěraly horké léčivé prameny, kolem nichž byly zbudovány lázně. Baiu však v 8. století vyplenili Saracéni a do roku 1500 z něj zbyly jen zničené ruiny. Ty byly později zatopeny, takže dnes je místo lákadlem pro šnorchlaře a potápěče. Jeho antická krása dostala tedy zcela jiný rozměr.

Zdroje:

historydaily.org

www.atlasobscura.com

Tagy Augusta Itálie Julius Caesar Kampánie moře Neapolský záliv Septimius Severus socha vila