www.buzzworthy.com,  www.atlasobscura.com

Stáří a původ podivných trubek zůstává záhadou a je předmětem mnoha diskusí. Podle některých názorů jsou trubky považovány za dílo dávné civilizace nebo mimozemského druhu a jsou popisovány jako důkaz vyspělých technologických schopností v dávné minulosti. Jiní odborníci však tato tvrzení zpochybňují a naznačují, že potrubí mohlo vzniknout přirozenými procesy, například sopečnou činností nebo srážením minerálů z horkých pramenů.

Mimozemšťané nebo geologie?

Někteří odborníci se domnívají, že trubky mohly být vytvořeny lidskou nebo mimozemskou činností, zatímco jiní tvrdí, že jsou výsledkem geologických procesů, nebo jde jednoduše o podvod. Přímo vybízejí k tvorbě nejrůznějších spekulací.

Přesné složení a konstrukce potrubí Baigong je rovněž stále nejasné, protože nebyly vědci důkladně prozkoumány. Podle některých zpráv jsou trubky vyrobeny ze železa a údajně mají dutý vnitřek, přičemž některé se větví do více směrů a vytvářejí systém potrubí.

Objevují se však i pochybnosti o jejich stáří. S tím, že jsou staré 150 tisíc let, jen málokdo souhlasí. Oblast, kde se trubky nacházejí, byla totiž osídlena lidmi až před 30 000 lety. Jednalo se o kočovníky, takže je nepravděpodobné, že by věnovali čas instalaci vodovodu. I to je jeden z důvodů, proč zde vzniká 120 000 let dlouhá mezera plná tajemství.

Nejen trubky, ale i záhadné kameny

Někteří odborníci tvrdí, že trubky jsou pravděpodobně novějšího původu. Pak by se jevily přístupnější teorie popsané výše, tedy ty, že vznikly sopečnou činností nebo srážením minerálů z horkých pramenů.

Každopádně mohou záhadné trubky přepsat čínskou historii. Zajímavé je i to, že se nacházejí v blízkosti pyramidy se třemi jeskyněmi, které vedou do jezera se slanou vodou. Trubky pak vytvářejí jakýsi přirozený potrubní systém. Některé z nich jsou velmi úzké, jiné zase velmi široké. Navíc metoda, jak byly vyrobeny, skutečně svědčí o velmi vyspělé technologii. Možná i proto se dokonce v řadách čínských odborníků objevují teorie o vyspělé civilizaci.

Vyšetřování trubek začalo v roce 2002 a kolem trubek byly objeveny i "podivně tvarované kameny" vyčnívající ze země, které historiky matou ještě více. Na dokument o tomto podivném potrubí se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

„Zkamenělé“ kořeny

I díky kamenům, které zvláštně vyčnívají ze země, se objevila myšlenka, že hora Baigong je starobylou mimozemskou laboratoří. Co by jinak byla záhadná pyramida? Kam by vedly její tři vchody? Když byly navíc trubky s vysokým obsahem železa analyzovány v místní huti, 8 procent materiálu se nepodařilo identifikovat, navíc některé z nich vykázaly i stopy radiace.

I proto se objevila další teorie, připouštějící, že trubky vlastně nejsou trubky, ale zkamenělé kořeny stromů. Ty se totiž mohou za určitých teplot a chemických podmínek proměnit na horninu a časem vytvořit železité útvary. Nyní jsou však stále zapuštěny dostatečně hluboko do stěny a dna hory, aby znemožnily moderní lidskou manipulaci.

Záhada je stále záhadou.