Už jako děti jsme zjistili, že když položíme kuličku na vrchol nakloněné roviny, začne se pohybovat směrem dolů. Tento jednoduchý pokus dokazuje přítomnost gravitace. 250tunový balvan, známý jako Krišnova hrudka, se ale jeví, že na něj žádné síly nepůsobí.

Vaan Irai Kal neboli „kámen boha nebe“ se nachází v historickém pobřežním letovisku Mamallapuram ve státě Tamil Nadu v Indii. Jeho název je odvozen z legendy, která říká, že když byl Krišna malý, rád jedl máslo. Velký oranžový valoun je přirovnán k hrudce, již bůh upustil.

Balancující kámen Krišna

Je přibližně šest metrů vysoký a pět metrů široký. Při pohledu z jihu a jihozápadu vypadá jako koule. Z jihovýchodu má tvar čočky. Záběry ze severu ukazují, že je jeho horní část odlomena. Nikdo však přesný důvod eroze netuší. Vědci ale předpokládají, že byl obroušen narážejícím větrem.

Zdroj: Youtube

Balvan je na svém místě už 1200 let. Za tu dobu jím nepohnulo ani zemětřesení, ani sedm slonů, které za něj nechal zapřáhnout guvernér Arthur Havelock v roce 1908, protože se bál o bezpečnost města.

Mnozí proto věří, že balancující kámen je mimozemského původu nebo, že ho na místo přilepili bohové, aby lidem ukázali svou moc. Geologové jsou ale přesvědčeni, že jeho tajemství spočívá ve spojení fyzikálních sil.  

Krišnova hrudka

Obrovská hmotnost balvanu vyvolává výrazné statické tření. To zabraňuje sklouznutí stejně, jako když stojíme na svahu. Těžiště by mělo být podle výpočtů ve výšce asi tři metry. Je tedy nízko položené a umožňuje tak tělesu balancovat na malé kontaktní ploše.

Zajímavostí je, že Krišnova hrudka inspirovala k tvorbě slavných naklápěcích panenek Tanjavur Bommai se základnou ve tvaru vejce. Když se do hračky zatlačí, nespadne a vrátí se do původní polohy. V České republice se podobné figurky prodávaly v podobě červených miminek.

Zdroj:

www.jagranjosh.com, www.quora.com