Záhadná obří sfinga v Pákistánu rozhádala vědce do krve. Netuší, kde se vzala a kdo ji vytesal

Natálie Borůvková | 23. 2. 2023

Uměle vytvořené struktury, u kterých nikdo netuší, zdali je vytvořila příroda nebo jsou dílem člověka. Obří sfinga v Pákistánu rozhádala vědce do krve. Netuší, kde se vzala a kdo ji vytesal. 

www.historicmysteries.com, medium.com, en.wikipedia.org

Možná jen záměrně odmítáme možnost, že by tyto starověké stavby mohly vzniknout jinak, než jak nás učila historie. 

Obří sfinga v Pákistánu rozhádala vědce do krve

Příkladem je i Balúčistánská sfinga. Sice není zdaleka tak slavná jako Velká sfinga v egyptské Gíze, přesto rozhádala vědce do krve. Nachází se na pobřeží Makránu v jižním Balúčistánu v pákistánském národním parku Hingol. A jak se zdá, má svůj dávný příběh.

Ačkoliv si většina lidí myslí, že Balúčistánská sfinga je dílem přírodních živlů, jako je vítr a déšť, tudíž zcela přírodním útvarem, ne všichni vědci jsou v tomto směru skutečně jednotní.

Pákistánská sfinga zde stojí již celá staletí. Dlouhou dobu si jí nikdo nevšímal a ani ji nezkoumal. Sama veřejnost se o její existenci poprvé dozvěděla až v roce 2004.

To, že se vědci ve svých názorech, jak tato stavba vznikla, různí, dokazuje i Bibhu Dev Misra, vědec z Indického technologického institutu v Kharagpuru a Indického institutu managementu v Kalkatě. 

Právě Misra se domnívá, že Balúčistánská sfinga, jakožto obrovský architektonický komplex, byla vytvořena vyspělou starověkou civilizací. Podle Bidhu Deva Mistry zde existuje spojitost s egyptským faraonem Nemesem.

Podobnost pak vidí především v čelence, která pro Nemese byla typická, stejně jako poukazuje na ušní boltce či obrysy ležících předních nohou sfingy, které jsou zakončeny precizně ohraničenými tlapami.

Netuší, kde se vzala a kdo ji vytesal

„Je směšné předpokládat, že příroda vytesala sochu, která se v tak mimořádně vysoké míře podobá známému mýtickému zvířeti. Zdá se, že nebyl učiněn naprosto žádný pokus o jejich obnovu. Úřady i novináři je až příliš rádi vydávají za "přírodní útvary". Situaci může zachránit pouze to, že se podaří na tyto velkolepé stavby upozornit mezinárodní veřejnost a tyto záhadné památky budou navštěvovat týmy archeologů z celého světa, aby je prozkoumaly, zrestaurovaly a propagovaly," uvedl Misra.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Význam těchto starověkých památek na makránském pobřeží je obrovský. Jejich stáří může být několik tisíc let a mohou být důležitým vodítkem k informacím, které by mohly odhalit tajemnou minulost lidstva. A to i přes to, že zatím se s jistotou neví, kdo tuto sfingu vytesal a kde se vzala.

Vědci našli záhadnou civilizaci, co žila v Egyptě před faraony. S pyramidami to bylo asi jinak
Magazín

Vědci našli záhadnou civilizaci, co žila v Egyptě před faraony. S pyramidami to bylo asi jinak

Výzkum Misry je natolik působivý, že přiměl i další vědce, aby se o Balúčistánskou sfingu začali zajímat. Rádža Deekshithar, dospěl k závěru, že primární postavení mytologického zvířete se nacházelo v těsné blízkosti chrámové brány. Mohlo tak působit jako strážce svatyně. 

Pokud je tedy tato sfinga skutečně dílem člověka, byla vztyčena, aby střežila starobylý neznámý chrám na makránském pobřeží? 

Vědci našli v egyptském chrámu záhadnou starou desku. Zcela převrací pohled na původ pyramid
Magazín

Vědci našli v egyptském chrámu záhadnou starou desku. Zcela převrací pohled na původ pyramid

Sfinga byla považována za strážkyni svatých míst a vědění. Byla symbolem hádanek a intrik. Mnohé starověké civilizace, jež chtěly samy sebe zahalit do oparu tajemství, tak postavily na svém území právě sfingy.

Tagy Babylón Balúčistán civilizace Gíza Indie Kalkata Pákistán Řecko sfinga