Po staletí místní obyvatelé pohlíželi na Pekelnou studnu se strachem a pověrami. Věří, že jámu obývají džinové, a zprávy o podivných hlasech a odporných paších vycházejících z jejích hlubin jejich víru ještě podpořily. Díky tomu získala propadlina zlověstnou přezdívku Pekelná studna. Navzdory svému názvu se ve skutečnosti nejedná o studnu, ale spíše o propadlinu, která se podle všeho vytvořila před miliony let.

Pekelná studna upoutala představivost místních obyvatel a vyvolala pověsti o nadpřirozených bytostech známých jako džinové. Co ale vědci uvnitř skutečně našli?

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Zcela jedinečný ekosystém vědce ohromil

Teprve v roce 2021 se tým jeskyňářů z Ománu, známý jako Omani Caves Exploration Team (OCET), rozhodl vydat se do Pekelné studny a odhalit její tajemství. Pomocí kladkového systému sestoupili na dno propasti, přibližně 367 metrů hluboko, a několik hodin ji zkoumali.

Na rozdíl od místních pověstí se tým nesetkal s žádným džinem. Místo toho učinili překvapivé objevy. Dno propadliny odhalilo jedinečný ekosystém zdobený úchvatnými vodopády, stalaktity a stalagmity. Našli zde různé tvory, například ropuchy, hady, brouky, a dokonce i několik nešťastných mrtvých ptáků, kteří do propadliny spadli.

Nadpřirozené bytosti jsou pro mytologii zcela běžné

Cílem expedice bylo zdokumentovat a prozkoumat propadlinu, objasnit její geologické útvary a vyvrátit mýty, které ji obklopují. Propadlina, jejíž stáří se odhaduje na několik milionů let, je předmětem místních legend, včetně vyprávění o dávném králi, který přinutil džinisty, aby studnu vyhloubili jako úkryt pro jeho poklad.

Podle islámské mytologie jsou džinové nadpřirozené bytosti, které obývají neviditelný svět spolu s lidmi a anděly. Věří se, že mají svobodnou vůli a jsou schopni měnit podobu. V islámských příbězích jsou džinové často spojováni s temnými a podzemními místy, včetně závrtů. Ačkoli spojení mezi Pekelnou studnou a džinem zůstává záhadou, odráží širší kulturní přesvědčení o džinovi v islámském folklóru.

Je vše již odhaleno?

Expedice k Pekelné studni nejen odhalila přírodní zázraky propadliny, ale také poskytla místním obyvatelům příležitost dozvědět se více o geologických útvarech a rozptýlit některé obavy spojené s tímto místem. Jeskyňáři se o své nálezy podělili s komunitou, předvedli fotografie, poskytli vzorky vody a jeskyně a odpovídali na otázky, což pomohlo změnit vnímání místa lidmi.

Podívejte se na ještě jedno video:

Zdroj: Youtube

Pekelná studna je i nadále podmanivým a záhadným cílem, v němž se mísí přírodní krásy s kulturními mýty a legendami. Její průzkum nejen odhalil zázraky ukryté v jejích hlubinách, ale také nabídl možnost překlenout propast mezi folklórem a vědeckým poznáním.

Zdroje: www.yourweather.co.uk, www.atlasobscura.com, en.wikipedia.org/wiki/Well_of_Barhout, www.stoplusjednicka.cz