Barva očí je výsledkem smíchání mnoha dědičných genů. Ty samé geny, které mají vliv na náš zrak, ovlivňují mnoho dalších funkcí v organismu. Pigment melanin utváří nejen výslednou barvu očí, ale má vliv také na odstín vlasů a pokožky.

Barva očí se vytváří postupně

Někteří lidé se snaží pomocí různých technik odhadnout předem barvu očí svého očekávaného miminka. Ta se ale ve skutečnosti nedá nikdy určit dopředu. Proto nepodléhejte nabídkám na testy, které vám slibují odhalení této záhady.

„Barva očí je výsledkem kombinace genetických vlivů, které ještě nejsou zcela prozkoumány,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Holohlavský z pražského Očního centra Lensi.

„Ovlivňuje ji asi 16 genů, takže nelze stoprocentně určit, jakou barvu očí bude mít vaše dítě,“ uvedla MUDr. Petra Kučerová z kliniky Canadian Medical.

Modrooká miminka

Všichni novorozenci se rodí s modrýma očima. Barva se vytváří postupně a je závislá na tom, jak hluboko v duhovce je uložen melanin. Pokud je melaninu málo, oči zůstávají světlé, naopak čím více ho v duhovce je, tím jsou oči tmavší.

Vývoj přechází od šedé, zelené, hnědé až po tmavohnědé. Děje se to proto, že pigment v oku se začíná vytvářet až s příchodem miminka na svět. Podle zděděných dispozic množství melaninu se postupně duhovka vybarvuje. Někdy se výsledné zabarvení ukáže v batolecím věku, někdy později.

Hnědé oči

Více než 50 % světové populace má hnědé oči. Tuto barvu očí mají lidé žijící v nejteplejších místech světa. V Africe a Asii se vyskytují nejčastěji, je to, protože melanin také částečně chrání zrak před slunečním poškozením.

Majitelé hnědých duhovek podle výzkumů působí důvěryhodněji než druzí. Zároveň je ale postihuje vitiligo, onemocnění ztráty pigmentu. Čokoládové oči postihuje šedý zákal mnohem častěji než modrooké osoby.

Zelené oči

Údajně mají zelené oči pouze 2 % lidí na celém světě. Právě zelené a šedé oči mají údajně větší riziko uveálního melanomu, tedy rakoviny oka. Toto onemocnění je naštěstí velice ojedinělé.

Ženy s tmavšíma očima mají údajně nižší práh bolesti. Snášejí mnohem hůře například porod. Lidé s tmavšíma očima od zelených po hnědé jsou výkonnější ve sportech, ve kterých soutěží a závodí se na výkon. 

Modré oči

Podle jedné evropské studie z roku 2011 je možné, že lidé s modrýma očima a světlou pletí jsou ohroženi cukrovkou 1. typu více než ostatní. Vědci odhalili, že osoby se světlýma očima trpí častěji ztrátou sluchu. 

Prognózy ohledně závislostí také nejsou pozitivní, protože podle studie z roku 2015 mají právě lidé s nebesky modrýma očima sklony k alkoholismu a závislostem. Modrookým ženám se nevyhýbá závažné onemocnění dělohy endometrióza.

Zdroje: www.svetzeny.cz, www.prozeny.cz, https://mieye.com