Geny, které řídí barvu očí, jsou úzce spojené s těmi, jež určují barvu kůže a vlasů. Předpokládá se tedy, že první lidé, žijící na teplém africkém kontinentu, měli vyšší podíl tmavého pigmentu melaninu, aby byli chránění před škodlivými ultrafialovými paprsky. 

Jakmile se zástupci Homo sapiens začali stěhovat, DNA nesoucí informaci o tom, jakou barvu očí by měl jedinec mít, se začalo upravovat na základě zeměpisných šířek a střídání ročních období. Podle odborníků to byl dlouhodobý proces. Zbarvení duhovky totiž vytváří asi 150 genů podílející se na produkci, transportu nebo skladování melaninu.

Jakou barvu očí máš?

Mezi nejběžnější barvy očí patří hnědá. Má ji přibližně 79 % lidí na světě. Najdeme ji Evropě, východní, jihovýchodní, jižní, střední a západní Asii, Oceánii, Africe a Americe. Světle hnědou, tzv. jantarovou duhovkou, se pyšní jedinci na Balkáně, v jižní Francii, na Pyrenejském poloostrově, v Itálii a Maďarsku.

Kombinací světle hnědého a modrého odstínu vznikají zelené oči. Odborníci předpokládají, že poprvé se tato barva objevila v době bronzové na jihu Sibiře. Postupem času se rozšířila ke keltským a germánským kmenům. Dnes se nejčastěji vyskytuje v severní, západní a střední Evropě, konkrétně na Islandu a v Nizozemsku. 

Modrou duhovkou se pyšní osm až deset procent světové populace. Studie z roku 2020 předpokládá, že poprvé se objevila zhruba před 50 tisíci lety v západní Asii. Nyní modré oči převládají v severní a východní Evropě, zejména kolem Baltského moře. Mají je však také jedinci z jižní Evropy, střední a jižní Asie a severní Afriky.

Barva duhovky

Mezi nejvzácnější barvy patří šedá. Má ji zhruba 3 % světové populace. Nalézt ji lze u alžírských lidí Shawia z pohoří Aurès v severozápadní Africe, na Středním východě, ve střední, západní a jižní Asii. Jako šedooká je zobrazována také řecká bohyně Athéna.

Zdroj: Youtube

Odhadnout, jakou barvu očí budou mít potomci rodičů, je podle odborníků těžké. Konečný odstín totiž závisí na párování jednotlivých variant genů, známých jako alely. I rodiče s hnědýma očima tak mohou svému dítěti předat například pár modrých alel. Narodí se tak modrooké.

Zdroje: www.news-medical.net, www.medlineplus.gov, www.thoughtco.com, www.brightside.me, www.eogn.com