Už jste se někdy s rodinou pohádali o tom, zda je sousedovo auto modré nebo zelené? Odlišné vnímání barev nestojí na nedostatku znalostí, ale na naší biologii. Jedním z viníků je pohlavní chromozom X. Zatímco buňky ženského organismu ho mají dva, muži jen jeden. Něžné polovičky proto dokáží odlišit více odstínů.

Zároveň také záleží na našich zkušenostech nebo vzpomínkách. „Když se řekne banán, vybavíme si žlutý půlměsíček,” říká profesorka vizuální neurovědy Anya Hurlbert z Newcastle University. „Přitom mladý je spíše zelený a přezrálý už hnědý. Mozek ale rád dělá ukvapené závěry, aby zachoval naše vnímání světa.”

Ukaž barvu

Podle neurovědců je barevné vidění výsledkem evoluce, díky němuž jsme schopni rozeznat zdravotní stav jedince nebo jeho emoce. „Můžu tvrdit, že jsem v pohodě, ale pokud jsem v tváři tzv. rudý jako rak, nikdo mi to věřit nebude,” směje se Mark Changizi. „Naopak, v případě zblednutí dítěte, můžeme rychle vyhodnotit rizika a zasáhnout.”

Rozlišování barev je klíčové také pro zajištění potravy a denní rytmy. Už první bakterie, které před miliardami lety plavaly v mořích, migrovaly pryč od intenzivního denního slunečního světla s vysokým UV a k hladině stoupaly, až když se zbarvilo oranžově a signalizovalo úsvit či soumrak.

I přestože barvy v našich životech hrají klíčovou roli, podle odborníků se na ně nedá spolehnout. „Jsou pouze výplodem naší fantazie,” vysvětluje neurolog Beau Lotto. „To, co existuje, je pouze energie. Barva je tedy jen výpočet, který provádí náš mozek. Vizuální vjem, vznikající tím, jak předmět světlo reflektuje nebo pohlcuje.”

Barvy v naší hlavě

Lidský zrakový systém vnímá barvy prostřednictvím specializovaných buněk nazývaných čípky, jež jsou citlivé na různé rozsahy vlnových délek. Když sluneční paprsky narazí na objekt, některé z nich jsou jím absorbovány, zatímco jiné jsou odraženy nebo propuštěny. Právě ty určují nejen barvu, ale také její sytost a jas.

Zdroj: Youtube

„Ve skutečnosti tedy nevidíme barvu, ale odraženou energii,” říká Lotto. „Navíc je založená především na přirozeném denním světle, které je modré z oblohy a oranžové ze slunce. Ty jsou kontextem všeho ostatního. Udělali scénu. Proto je vnímání světa subjektivní zážitek.”

Zdroje: www.scienceabc.com, www.webtecky.net, www.pbs.org, www.cbc.ca