Tříměsíční bitva o Bataan skončila 9. dubna roku 1942 porážkou filipínských vojsk posílených o americké spojence. Hned poté vítězní Japonci vyhnali 60-80 tisíc zajatců na pochod do zajateckého tábora vzdáleného více než 100 km od místa bitvy. Zajatci trpěli nedostatkem vody a potravin, sužovala je úplavice a malárie, a všechny tyto útrapy ještě umocnilo kruté zacházení ze strany japonských vojáků. (Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Bataan_Death_March)

"Hned na začátku pochodu mě jeden seržant udeřil do obličeje skleněnou lahví od sodovky a vyrazil mi zub," vzpomínal John Mims. Filipínští civilisté hladovým vojákům házeli jídlo, ale když je Japonci přistihli, bez milosti je zastřelili nebo usmrtili bajonetem. Mimsovi kamarádi jeden po druhém padali k zemi žízní a únavou. Kdo zůstal pozadu, byl zabit.

Během desetidenního pochodu zemřelo nejméně 5000 Filipínců a 500 Američanů, přesné záznamy o úmrtí zajatců však neexistují. Některé zdroje odhadují až 18 tisíc mrtvých. Utrpení tím zdaleka neskončilo, další tisíce vojáků zahynuly v nelidských podmínkách zajateckého tábora nebo při těžké práci.

John Mims byl v táboře zpočátku nucen kopat masové hroby. Jednoho dne se pokusil o útěk, ale byl dopaden. Dozorci mu za trest přejeli nohy buldozerem a odeslali ho lodí na ostrov poblíž Japonska, kde ho čekala práce v uhelných dolech. Ze 3000 mužů, kteří byli zařazeni do dolů, jich přežilo válku jen 500. John Mims vážil 30 kg, když ho americké síly v srpnu roku 1945 vypravily na cestu domů. (Zdroj: www.pilotonline.com, duben 2012)

Na straně Filipínců a Američanů za druhé války bojovalo také 14 Čechů. Polovina z nich padla během bitvy o Bataan do zajetí a hrůzného pochodu se rovněž zúčastnila. Jeden z nich cestou zemřel vyčerpáním, další byl popraven za to, že kradl jídlo pro své filipínské druhy. Pětice přeživších nakonec zahynula při americkém bombardování japonské lodi, která vezla zajatce.

Bataanský pochod smrti byl spojeneckou vojenskou komisí označen za válečný zločin. Odpovědný činitel japonské armády Homma Masaharu byl v dubnu roku 1946 popraven. (Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Bataansk%C3%BD_pochod_smrti)