Vědci zrekonstruovali tvář skladatele Beethovena. Pochopili, čím tak moc odpuzoval a děsil ženy

Lenka Bělská | 6. 5. 2023

Byla jedna hodina v noci. Devítiletý chlapec už tvrdě spal, když se dveře jeho pokoje prudce otevřely. „Vstávej ty budižkničemu! Sedni ke klavíru.” Dítě poslechlo. Čekalo ho několikahodinové hraní pro otce a jeho opilé přátele. Špatná nota znamenala facku a výsměch.

Podobná situace se opakovala několikrát do měsíce. Dril a kruté zacházení se však vyplatilo. Jako jedenáctiletý zkomponoval Ludwig své první tři sonáty a byl zaměstnaný jako varhaník. Hudba pro něj znamenala život a útěk před rodinnými problémy, způsobené alkoholismem jeho otce. Vyrostl v muže, jenž musel předčasně dospět. Fyzicky i duševně zjizveného, s často sebevražednými myšlenkami, nemotorného a nepořádného. V jednoho z největších skladatelů naší historie.

Vědci našli tajné dopisy Jindřicha VIII. určené Anně Boleynové. Při čtení se červenali studem
Magazín

Vědci našli tajné dopisy Jindřicha VIII. určené Anně Boleynové. Při čtení se červenali studem

O Ludwigu van Beethovenovi se říká, že to byl právě on, který se jako první odklonil od ideálu klasicismu a ve svém díle naopak vyzdvihoval fantazii, spontánnost, citlivost a „zažehl tak plamen romantismu.” Jeho skladby patří k nejhranějším z repertoáru klasické hudby. Spolu s Mozartem a Bachem patří mezi. tzv. svatou trojici hudebních skladatelů.

Ludwig van Beethoven

„Existuje však jeden důvod, co dělá Beethovena tak jedinečným, a to je jeho lidskost,” říká britsko-španělský koncertní pianista a spisovatel James Rhodes. „Jeho notové zápisy jsou plné chaosu, přeškrtnutých vět a téměř nerozluštitelných částí. Dusil se, bojoval, hádal se a zuřil tak dlouho, dokud nestvořil to, co slyšel v hlavě.”

Psal se rok 1805, kdy pětatřicetiletý skladatel změnil běh hudební historie. Vydal dvakrát tak delší symfonii, než bylo běžné, s prvním „hrdinským” tématem. Při veřejné premiéře sklidila Eroica rozporuplné reakce. Některým vadila její délka či nepochopitelná strukura, další ji považovali za mistrovské dílo. 

Tato stará optická iluze prý prověří vaši inteligenci. Pouze géniové spatří koně během 10 sekund
Magazín

Tato stará optická iluze prý prověří vaši inteligenci. Pouze géniové spatří koně během 10 sekund

O tři roky později Beethowen opět šokoval. Složil „nejvznešenější hluk, jaký kdy pronikl do lidského ucha“ - Symfonii č. 5 c moll op. 67 „Osudová“. Podle dobových zpráv se ale premiéra moc nepovedla. Orchestr nezvládal technickou náročnost a i sám tvůrce, jenž usedl za klavír jako sólista, byl kvůli progresivní ztrátě sluchu „úplně mimo”. I přesto se jedná o nejslavnější skladbu světové klasické hudby.

Špindíra Beethoven

Beethoven se již za svého života stal legendou. Žil však sám, stále beznadějně zamilovaný do žen, které ho nakonec odmítly. O jeho výstřednosti si totiž štěbetali i ptáci na střeše. Měl bydlet v nepořádku a špíně, někdy se prý uchýlil i k fyzickému násilí. „Byly čtyři hodiny odpoledne. Vešli jsme do domu, když jsme se dozvěděli, že po půlnoci došlo k hádce, jež vyrušila všechny sousedy. Jakmile jsme vstoupili do bytu, slyšeli jsme, jak Ludwig zpívá, dupe a vyje. Poté, co jsme dlouho poslouchali, se náhle otevřeli dveře. V nich stál mistr ve spodním prádle a děsivým výrazem,” napsal jeden student po návštěvě Beethovena v Mödlingu.

Zdroj: Youtube

Skladatel zároveň nebyl žádný krasavec. Byl popisovaný jako „malý s ošklivým červeným obličejem plným jizev od neštovic. Vlasy měl tmavé a rozcuchané, nedotčené nůžkami nebo hřebenem.” Také vypadal, že se stále mračí nebo je naštvaný. Tento výraz má i jeho posmrtná maska, podle níž odborníci zrekonstruovali jeho tvář.

Zdroje: www.archiv.radio.cz, www.de.wikipedia.org, www.wrti.org, www.standard.co.uk, www.interlude-hk

Tagy James Rhodes klavír Ludwig van Beethoven