Německý Robin Hood

Götz se narodil v roce 1480 v zámožné rodině v německém Württembersku. Vojenskou kariéru zahájil jako mladý muž službou v armádě Svaté říše římské. V pouhých 23 letech se vyznamenal jako neohrožený válečník. 

Během války o dědictví v Landshutu v roce 1504 však došlo k tragédii. Ať už to byla dělová koule, nebo odražený meč, Götz přišel o pravou ruku. Kdekoho by přemohlo zoufalství, Götz se ale porazit nenechal.

Sám našel řešení této nelehké situace. Vytvořil si jednoduchou protézu. Obsahovala mechanismus, který Götzovi umožňoval držet meč s omezeným pohybem. Protéza byla plná nevšedních detailů. 

Měla vyřezávané nehty a vrásky, které jí dodávaly poměrně realistický vzhled. Tato umělá ruka sloužila Götzovi několik let, pak si vytvořil sofistikovanější verzi.

Druhý model Götzovy umělé ruky byl již mistrovských dílem. Sahala až k předloktí a pyšnila se klouby a pružinovými mechanismy. S tímto technickým zázrakem Götz nejen obratně ovládal svou zbraň, ale také držel otěže, psal brkem a vykonával každodenní práce. Götz tak na bitevním poli zůstal stále hrozivou postavou.

Předběhl dobu

Götz von Berlichingen byl pozoruhodný válečník. Vedl skupinu povstalců v německé selské válce, bojoval proti Osmanské říši a účastnil se tažení po celé Evropě. Byl známý svými odvážnými činy i laskavostí, díky níž si vysloužil pověst bavorského Robina Hooda.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Když Götz dosáhl věku 64 let, rozhodl se odejít z vojenského světa. Zemřel v roce 1562 ve věku 82 let a zanechal po sobě dědictví, které stále vzbuzuje nemalý obdiv. Jeho příběh inspiroval Johanna Wolfganga von Goetheho k napsání dramatické hry Götz von Berlichingen, která spatřila světlo světa v roce 1773.

Ačkoli se obě Götzovy umělé ruce mohou ve srovnání s moderní protetickou technologií dnešní doby zdát primitivní, na svou dobu byly jedinečným vynálezem. Ztělesňují sílu lidské vynalézavosti  a odolnosti vzepřít se osudu.

Příběh Götze von Berlichingena je důkazem, že žádná překážka není nepřekonatelná. Götz navzdory nepřízni osudu dál vedl plnohodnotný život úspěšného válečníka. 

Zdroje: www.zmescience.com, www.ageofempires.com, www.ancient-origins.net