O vlnách vysokých 30 metrů, jež se na mořské hladině vzedmou z ničeho nic a dokážou potopit celou loď jako mávnutím proutku, vyprávěli námořníci po celá staletí. Ti přeživší ji ovšem neviděli přímo na přídi své lodi, ale v dáli na horizontu. Zmiňovali se o ní jako o vlně duchů nebo zběsilé vlně, v angličtině se dnes pro ni ujal výraz "rogue wave", což by se dalo přeložit jako tulácká, případně zbloudilá vlna.

Oceánologové dlouho tvrdili, že fenomén nahodilé obrovské vlny uprostřed oceánu není možný. Nejspíš proto, že neuměli vědecky vysvětlit jeho příčinu. To sice neumějí doteď, ale alespoń uznali jeho existenci. Donutil je k tomu přímý důkaz na počátku roku 1995, kdy vlna o naměřené výšce 25,9 metru zasáhla vrtnou plošinu Draupner u norského pobřeží a celá událost byla zdokumentována.

Zatímco zarytí skeptici z tohoto jediného dosvědčeného případu vyvodili, že k utvoření zbloudilé vlny může dojít maximálně jednou za 10 tisíc let, jejich kolegové začali v tomto podivném fenoménu nacházet vysvětlení pro záhadné havárie velkých a moderních plavidel, jakým byla kupříkladu německá nákladní loď Mnichov. Ta zmizela v Atlantiku v prosinci 1978 a zbyly po ní jen trosky.

Experti z univerzity v Southamptonu nyní rozvinuli teorii, že zbloudilé vlny mohou být vysvětlením zmizení řady lodí v pověstném Bermudském trojúhelníku. Oceánolog Simon Boxall přitom poukazuje na fakt, že se v této obávané oblasti často vyskytují bouřky přicházející ze tří světových stran najednou, což vytváří skvělé podmínky pro vznik obřích vln.