Bílkovina pocházející z lidské krve tak možná vystaví na Měsíci a Marsu vše, co následně budeme potřebovat pro naše přesídlení.

Vědci vyvinuli stavební materiál pro Měsíc a Mars

Tento stavební materiál bude mít skutečně základ v lidské bílkovině. Ta se následně smíchá s močí, potem a slzami. Vznikne látka podobná lepidlu. Základ pro mimozemský "beton" zvaný AstroCrete je tedy blíž, než jsme si mysleli. 

S tímto úchvatným zjištěním přišli vědci z Manchesterské univerzity. Cílem jejich zkoumání bylo vyřešit problémy, jak nejlépe na Měsíc a Mars dostat stavební materiál. Toto "lepidlo" drží měsíční nebo marsovskou půdu pohromadě a vytváří materiál podobný betonu, který je až o 300 % pevnější než běžný beton," uvedl jeden z vědců.

Tím, kdo daný materiál vyrobí, nebude nikdo jiný než samotní astronauti. Množství o váze přibližně 1 100 kilogramů by tak mohlo vzniknout během dvou let misí na Mars. A tak by každý astronaut ve vesmíru mohl vyprodukovat právě tolik kosmického betonu, kolik by stačilo pro vytvoření obydlí pro dalšího člena posádky. Vznikl by jakýsi dominový efekt. 

"Naše výpočty naznačují, že každý astronaut - v průběhu marťanské mise - by mohl vyprodukovat dostatek dodatečného prostoru pro obydlí, aby uživil dalšího astronauta, což by potenciálně umožnilo soustavné rozšiřování rané marťanské kolonie," uvedl tým vědců.

Bude se vyrábět z krve kosmonautů

Právě tento způsob, který se vědcům podařilo vytvořit, je nejen proveditelný, ale také o dost více ekonomický, než převážet stavební materiál ze Země. Při ceně zhruba 2 milionů dolarů za přepravu jedné obyčejné cihly, by totiž jakákoliv výstavba byla nemyslitelná. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

A tak se krev astronautů jako vhodný stavební materiál jeví jako nejlepší možný způsob. Použit by byl běžný protein albumin, který je součástí krevní plazmy. Právě ten by umožnil spojit kosmický prach. Přidáním moči, potu a slz se jeho pevnost mnohonásobně zvyšuje.

"Vědci se snažili vyvinout životaschopné technologie pro výrobu materiálů podobných betonu na povrchu Marsu, ale nikdy jsme se nepozastavili nad tím, že odpověď by mohla být celou dobu v nás," uvedl Dr. Aled Roberts z Manchesterské univerzity. 

Zdroje:

www.cv.titech.ac.jp

globalnews.ca

curiosmos.com