Záhadná povaha této pyramidy, která se nachází asi 100 km za starobylým městem Xi'an uprostřed zarostlých lesů, kde se tyčí desítky pyramidovitých mohyl, se ocitla pod vojenskou kontrolou. Tím vyvolala zvědavost, protože přístup na místo je přísně zakázaný a tajemství ukrytá v této oblasti zůstávají stále nedostupná. Přitom poprvé o této oblasti informoval už v roce 1912 americký obchodník Fred Meyer Schroder. Viděl hlavní pyramidu obklopenou několika menšími a vše si poctivě zaznamenal.

Na zajímavé video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Stavba viděná z výšky

Článek z časopisu The Archaeologist osvětluje matoucí objev a zabývá se záhadami obklopujícími zakázanou pyramidovou stavbu v Číně. Popis pilota slouží jako poutavý výchozí bod pro odhalení tajemství, která se skrývají v jejích hranicích. Navíc po něm spatřil stavbu o tři desetiletí později pilot amerického letectva James Gaussman. Byl uchvácený "čistě bílou" stavbou, která byla údajně dvakrát větší než Velká egyptská pyramida v Gíze.

Gaussman řekl: „Pozoruhodný byl hlavní kámen, obrovský kus materiálu podobného drahokamu, který mohl být křišťál. Nebylo možné, abychom přistáli, i když jsme chtěli. Byli jsme ohromeni nesmírnou velikostí té věci."

Ale vraťme se zpět k prvnímu svědectví.

Pyramida pod vojenským dozorem?

Schroder při průletu nad odlehlým čínským regionem s údivem spatřil mohutnou stavbu připomínající pyramidu. Pozorování doprovázené fotografiemi zaujalo představivost badatelů a nadšenců po celém světě a vyvolalo otázky o původu a účelu stavby. O dva roky později hlásil stejné pozorování plukovník Maurice Sheahan, ředitel společnosti Trans World Airline pro Dálný východ. Po pyramidě pátral i na počátku 90. let německý badatel Hartwig Hausdorf, ale nepodařilo se mu ji najít.

Místo toho podle zpráv zjistil, že "oblast pečlivě hlídá čínská armáda". Intriky umocňuje skutečnost, že pyramidová stavba se nachází v přísně střežené vojenské zóně.

Přístup do oblasti je přísně zakázaný, což brání dalšímu zkoumání a ponechává záhadu pyramidy nedotčenou. Přítomnost armády a její kontrola nad oblastí jen přispěly ke spekulacím kolem této záhadné pyramidy," uváděla média.

Proč vláda existenci stavby tají?

Existence této zakázané pyramidové stavby vyvolala řadu teorií a hypotéz. Někteří badatelé naznačují, že by mohla souviset se starověkými čínskými civilizacemi a potenciálně představovat architektonický zázrak ze zapomenuté éry. Jiní navrhují souvislost s mimozemskými nebo starověkými vyspělými civilizacemi, přičemž rýsují paralely s dalšími pyramidovými stavbami po celém světě.

Zakázaná povaha místa sice brání přímému průzkumu a studiu, ale zároveň podporuje kouzlo a mystiku, které pyramidu obklopují. Navíc omezený přístup k této pyramidě jen podpořil spekulace, a ještě větší touhu odhalit její tajemství.

Čínská Gíza

Historické a archeologické záznamy nabízejí jen málo informací o původu pyramidy a jejím významu. Většina z asi 40 známých pyramid je porostlá stromy a trávou a mnohé z nich jsou staré 8 000 let. Tato oblast je v podstatě čínskou verzí egyptské Gízy i Údolí králů v jednom, zejména proto, že se pod povrchem údajně nachází obrovské množství královského majetku, který nikdo nenarušil.

Přítomnost pyramidové stavby v Číně představuje příležitost k rozšíření našich znalostí o starověkých civilizacích a jejich architektonických úspěších. Dosud však pyramida zůstává zahalená tajemstvím a mnoho otázek zůstává nezodpovězených. Někteří odborníci pochybují i o tom, zda Bílá pyramida vůbec existuje. Přou se jak o její umístění, tak vůbec o možnost její existence. Dokud nebudou omezení zrušená, budou tajemství záhadné čínské pyramidy i nadále poutat světovou představivost.

Zdroje: www.thearchaeologist.org, www.express.co.uk, en.wikipedia.org/wiki/Chinese_pyramids