Hitlejugend byli velmi známí a obávaná byla i jejich snaha vychovat ze všech dětí ideologií ovlivněné fašisty. V příkrém protikladu k nim se však formovala další organizace - Piráti Edelweiss, jež se bránili nacismu jakýmkoli způsobem, a to i v době, kdy to bylo trestné.

Zdroj: Youtube

Piráti nebyli jedinou skupinou, která se postavila na odpor tomu, co se v Německu dělo. Existovala takzvaná Bílá růže, jíž založili sourozenci Sophie a Hans. Jejich otec nenáviděl nacistický režim, proto děti shromáždily další členy a společně bojovali proti nacistické straně. Bohužel byla Bílá růže velmi rychle odhalena a jejím zakladatelům byly sťaty hlavy před očima všech, aby bylo zabráněno vzniku dalších podobných skupin.

Přesto však členové Bílé růže dál tajně fungovali. Oni a Edelweiss Piraten byli známkou toho, že i mladí lidé rozumí tomu, co se děje a jak moc špatné to je.

Inspirace odolnou protěží

Přestože skupina německých teenagerů známých jako Edelweiss Pirates zanechala za sebou jen málo informací o svých činech, hrála v nacistickém Německu Adolfa Hitlera důležitou roli. Své jméno si skupina určila podle protěže - houževnaté květiny rostoucí vysoko na skalách rakouských Alp. A právě se stejnou houževnatostí tito mladí Němci odolávali nacistické indoktrinaci. Považovali se za opak neslavné Hitlerovy mládeže, odmítali jejich polovojenskou strukturu, nacistickou ideologii a genderovou segregaci. Edelweiss Piráti pocházeli většinou z dělnického prostředí, sdružovali všechny odpůrce nacismu do věku 18 let.

Podle Sally Rogowové z Vancouver Holocaust Education Center byla Edelweiss Pirates „jednou z největších mládežnických skupin, které se odmítly účastnit nacistických mládežnických aktivit“.

Piráti versus Hitlerjugend

Abychom porozuměli Pirátům, musíme nejprve pochopit, proti čemu stáli. V roce 1922 byla zformována Liga mládeže nacistické strany, jež byla později v roce 1926 přejmenována na Hitlerjugend. Organizace měla na svém vrcholu osm milionů členů, což z ní činilo největší mládežnickou organizaci na světě.

Ačkoli se členové Hitlerjugend zpočátku zaměřovali na standardní činnosti, jako je kempování, sport a hry, stále zde převládala militarizace chlapci byli vedeni k ozbrojenému boji. Brzy se tedy ukázalo, že cílem Hitlerjugend bylo indoktrinovat německé mladé lidi Hitlerovým agresivním, nacistickým světonázorem.

Zdroj: Youtube

Edelweiss Pirates byl naopak kolektiv místních protinacistických odbojových skupin založených převážně v západním Německu. Sdružoval mládež ve věku 14 až 17 let. Tito teenageři odmítali temné aspekty Hitlerjugend a Ligy německých dívek: omezení zábavy a svobody myšlení teenagerů a výcvik dětí pro vojenskou službu. Mnoho z nich ve 14 letech odešlo ze školy-což bylo v té době běžné u dělnických mladistvých-aby přerušili styky s nacisty.Edelweiss Pirates měli jen několik let svobody, protože byli obvykle nuceni vstoupit do armády, když jim bylo 18.

Naprosté opaky

Všechno, za čím stála Hitlerjugend, bylo všechno, proti čemu stáli Piráti Edelweiss. Nacistická mládež měla vlasy krátké a jasně střižené, zatímco Piráti je nosili dlouhé a volné. Hitlerjugend byla rozdělena podle pohlaví, zatímco Piráti byli jednoznačně dívky a chlapci pospolu a dokonce se někteří z nich účastnili i sexuálních experimentů a nevázaných radovánek.

A rozdíly se i dále rozšiřovaly. Zatímco Mládež nosila standardizované uniformy a poslouchala nacistickou propagandistickou hudbu, Edelweiss Piráti nosili kostkované košile a lederhosen a hráli hudbu složenou z židovských písní a jiných státem nepovolených písniček. Mládež se tak snažila bojovat proti Hitlerjugend - propagovala protinacistické myšlenky, schovávala dezertéry, kradla nacistům munici, dokonce se nestyděli veřejně hlásat o Hitlerovi pravdu. A to se samozřejmě neobešlo bez trestů.

Tresty pro odpůrce

K nejznámějším případům trestů Pirátů patří veřejná poprava třinácti mladíků, kteří byli 10. listopadu 1944 před zraky rodin a dalších přihlížejících oběšeni, aniž by byl kdokoli z nich předem souzen.

Stal se však opak – nespravedlnost pouze podnítila touhu některých dalších mladých lidí bránit se režimu. Tehdy organizace získala ještě více dívek.

Jednou z nich byla Gertrud Koch, která tiskla pro Piráty nelegální letáky, pomáhala hudebníkům, kteří hráli nelegální písně. Její otec zemřel v koncentračním táboře, zatímco ona a její matka se schovávaly v lesích. Gertrud zemřela až v roce 2016. Do posledního dne používala místo svého jména s oblibou svou přezdívku, kterou dostala v pirátské skupině.

Dalším odbojářem byl chlapec jménem Fritz Theilen. Když mu bylo čtrnáct, musel pracovat v dílně koncentračního tábora, odkud se mu podařilo utéct a přidat se k Edelweiss Piraten.

Zdroje:

www.onlymen.cz, military.wikia.org, allthatsinteresting.com